Starlink İnternet Kullanımı Tarihi İçin Açıklama
 1. Anasayfa
 2. İnternet Haberleri

Starlink İnternet Kullanımı Tarihi İçin Açıklama

0

Starlink, Dünyanın çevresinde kuracağı uydu sistemi aracılığı ile internet hizmetini kullanıcılara ulaştırmayı hedefliyor. Şirket tarafından belirlenen sayıda uydunun fırlatılması ve yörüngeye ulaşması sonrasında internet kullanım denemelerine başlanmıştı. Bu denemelerin dışında daha ileri gidilerek Starlink üzerinde hız testi de yapıldı. Starlink internet kullanımı çok yakında.

Söz konusu hız testlerinde internet 100Mbps hızın üstüne ulaşmayı başarmıştı. Kayda geçen bu hız fazlasıyla dikkat çekmişti. Nedeni ise uzak mesafe alan uydu ve yeryüzü bağlantısı hızı, klasik kablolama sistemine sahip olan birçok bağlantıyı geçmişti. Bunun dışında gerçekleştirilen testlerde 38 ms ping ortaya çıkmıştı. Günümüzde bu ping değeri, bazı 4G bağlantılarında da yaşanıyor.

Starlink internet kullanımı tarihi ve testleri

Starlink internet kullanımı tarihi ve testleri

Konu ile ilgili paylaşılan bilgilerde 2020 yılı içerisinde son kullanıcıların Starlink hizmeti almaya başlayacağı belirtilmişti. Fakat firma içerisinden aktarılan bilgiye göre yeni internet sistemine ait testlerin, 2021 yılında da devam edeceği söylendi. Bu bilgi doğrultusunda anlaşılıyor ki kullanıcılar hizmeti alabilmek için daha çok beklemek zorunda. Beta olarak test edilen sistemin önümüzdeki yılın hangi ayında kullanıma sunulacağı belirsizliğini koruyor.

Starlink internet denemeleri için 2021 yılı başında kayda değer genişleme yaşanacağı duyuruldu. Ocak sonu ve şubat başında geniş kapsamlı testlerden sonra da son kullanıcılara ulaşma tarihi net değil.

24 Kasım’da Falcon 9 roketiyle 60 adet yeni uydu daha yörüngeye fırlatılmıştı. Tüm bunların yanında beta testine katılım için de Starlink donanımına 499 dolar ödeme ve hizmet aboneliği için de 99 dolar ödeme yapıldı. Bu testlerden sonra dünya genelinde kullanımın sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Starlink internet ağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir