Elon Musk’tan Ukrayna çıkışı: Starlink para kaybediyor!

Elon Musk’tan Ukrayna çıkışı: Starlink para kaybediyor!

0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bu yılın büyük olaylarından birisi halini aldı. Birçok devlet ve önemli şirket, Ruslara tepki gösterip ambargo uyguladılar. Bunun yanı sıra bir o kadar da Ukrayna’ya yardım eli uzatıldı. Bunlardan birisi de Elon Musk’ın uydudan internet sağlayan Starlink hizmeti olmuştu.

Elon Musk:”Ukrayna için ücretsiz desteklerimize devam edeceğiz”

Elon Musk’tan Ukrayna çıkışı

Savaşın ilk günlerinde internet servisleri büyük hasar alan Ukrayna’nın yardımına Elon Musk yetişmişti. Şubat’tan bu yana Starlink hizmetini aktif olarak sunan Musk, son günlerde bu durumdan biraz şikayetçi. Musk’a göre ABD, kendisine yeterince destek olmuyor.

Elon Musk, Ukrayna için verilen desteklerini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmenin yükünü kaldıramaz hale geldi. Savaşın başladığı dönemden bu yana yaklaşık 20 bin Starlink uydusunu Ukrayna’ya bağışlandı. CEO Musk, bu operasyonun SpaceX’e 80 milyon dolara mal olduğunu ve yıl sonuna kadar 100 milyon doları aşacağını bildirdi.

Geçtiğimiz CNN, Elon Musk’ın SpaceX ve Starlink hizmetinin devam etmesi için Pentagon’dan ödeme almak istediğini iddia etmişti. İş insanı bugün bunu onaylar nitelikte bir tweet attı. Musk, Ukrayna hizmetlerine ne olursa olsun devam edeceklerini belirten Musk, diğer şirketlere gösterilen ayrıcalıktan yakındı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde gönderildiği iddia edilen mektupta Ukrayna’ya bağışlanan 20 bin uydunun maliyeti yılın geri kalanında 120 milyon dolardan fazlaya mal olacağına değinildi. Ayrıca Musk, önümüzdeki bir yıl için ise 400 milyon dolara yakın bir kaynak ayrılmasını istedi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-ukrayna-cikisi-starlink-para-kaybediyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir