Elon Musk’tan deprem sonrası son dakika Starlink açıklaması!

Elon Musk’tan deprem sonrası son dakika Starlink açıklaması!

0

Bugün saat 04:17 sularında Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen 7 km derinliğinde ve 7.4 büyüklüğündeki depremle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Maalesef son gelen bilgiler çok sayıda ölü ve yaralının olduğu yönünde. Bununla birlikte ilgili depremden etkilenen illerde kapsamlı arama kurtarma çalışmaları başladı. Son olarak Elon Musk, depremin ardından yeni bir Starlink açıklaması yaptı.

Elon Musk’ın uzaydan dünyaya yüksek hızlarda internet sağlayan Starlink hizmeti, günümüzde birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Ekim 2020’de gerçekleştirilen lansman sonrası faaliyete geçen ve gün geçtikçe hizmet verdiği ülke portföyünü genişleten hizmet, henüz Türkiye pazarına girmiş değil. Bugün yaşanan deprem sonrası SpaceX’in konuyla ilgili planları değişmiş gibi görünüyor.

Bugüne dek ortaya çıkan tüm bilgiler ve Starlink’in sürekli güncellenen haritalarına göre, Musk’ın internet hizmeti Türkiye’de 2024 yılında hizmet vermeye başlayacak. Ancak geçtiğimiz saatlerde yaşanan üzücü depremin ardından Elon Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda ”Türk hükümeti onay verir vermez Starlink uydularını Türkiye’ye gönderebiliriz” açıklamasını yaptı.

Tabii Elon Musk‘ın bu açıklaması ülkemizden nasıl bir cevap alır şimdilik belli değil, ancak Musk’a olumlu bir geri dönüş yapılması durumunda SpaceX’in 2024 yılını beklemeden harekete geçmeye hazır olduğunu belirtelim.

Geçtiğimiz aylarda Speedtest tarafından paylaşılan rapora göre Starlink, birçok ülkede geniş bant indirme hızlarını geride bıraktı. Hizmet, ABD’de 4. çeyrekte 104.97 Mbps indirme hızına ulaştı. Ancak ülkedeki en yüksek ve en düşük indirme hızının orantısız olduğunu belirtelim. Örneğin en yüksek indirme, 191.08 Mbps ile Florida’dayken, en düşük indirme hızı ise 64.95 Mbps ile Oregon eyaletinde.

Elon Musk'tan deprem sonrası son dakika Starlink açıklaması!

Starlink, Ookla’nın anketine göre 18 ülkenin 14’ünde, sabit internet sağlayıcılarından daha yüksek bir performans gösterdi. Örneğin Avustralya’daki sağlayıcılar ortalama olarak 51,35 Mbps indirme hızı sunuyorken, Starlink ise 141,55 Mbps‘lik bir hız sağladı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-starlink-aciklamasi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir