WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi? Açıklama Geldi
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya Haberleri

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi? Açıklama Geldi

+ - 2

WhatsApp’ın getirmiş olduğu yeni güvenlik sözleşmesi nedeniyle tepkiler ve yoğun eleştiriler büyüyerek devam ediyor. Birçok kişi ve kurum, şimdiden farklı mecralara yönelmiş durumda. Alternatif uygulamalara geçiş yaşanmaya başladıktan sonra WhatsApp yetkililerinden açıklama geldi. Yetkililer gizliliklerinin değişmediklerini iddia ediyorlar. WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi

Kısa süre önce sunmuş olduğu güvenlik sözleşmesinden dolayı anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kan kaybetmeye başladı. 8 Şubat tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan yeni güvenlik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar, alternatif uygulamalara yönelmeye başladı.

WhatsApp’ anlık olarak sosyal medya devi Facebook’un çatısı altında bulunuyor. 4 Ocak tarihinde kullanıcılarına bildirimler gönderen WhatsApp, yeni sözleşmeyi kabul etmelerini istiyor. Bu izni vermeyenler 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacak.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Turkcell çatısı altındaki BiP, WhatsApp’a gösterilen tepkilerin ardından en çok indirilen mesajlaşma uygulamalarından. Türk mühendislerce geliştirilen uygulama ile tüm iletişim şifreli şekilde taşınıyor. BiP’in verileri, Turkcell’in Türkiye’deki veri merkezlerinde tutuluyor. BiP’in kullanıcı sayısı son 24 saat içinde 1 milyon 124 bin kişi daha arttı.

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği tarafından geliştirilen yerli uygulama Dedi de kullanıcılarına ücretsiz olarak mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi birçok hizmet sunuyor. Tüm aramalar ve dosya paylaşımları uçtan uca şifreleniyor.

Beyaz kutu kriptografisine sahip güvenli iletişim programı HAVELSAN ileti de Türkiye’de önemli kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaya başlandı.

WhatsApp yerine kullanılabilecek yabancı uygulamalar ise şöyle: Signal, Telegram, WeChat, Skype, Line, Viber.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Değişmedi mi? Açıklama Geldi

WhatsApp yaptığı açıklamada WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek olmalarını kolaylaştırmak istediklerini belirterek, ”Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp ayrıca son güncellemenin ne anlama geldiği ile alakalı WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarından bir soru cevap listesi de paylaştı. İşte WhatsApp’ın paylaştığı bilgiler:

BU GÜNCELLEME WHATSAPP’IN FACEBOOK İLE OLAN İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLİYOR?

 • Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.
 • WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

FACEBOOK’UN BU GÜNCELLEME İLE WHATSAPP MESAJLARINA ERİŞİMİ OLACAK MI?

 • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
 • Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
 • Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
 • Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.BU GÜNCELLEME TÜRKİYE’DEKİ KULLANICILAR İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?
 • Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WHATSAPP’IN BU GÜNCELLEMEDEKİ AMACI NEDİR?

 • Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.
 • Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.
 • Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
 • Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Böyle bir adımı atıp kendi ayaklarına sıkmaları gerçekten aşırı saçma

 2. Bende sildim WhatsApp’ı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.