WeChat Yasak Geldi! Tencent Buna Aldırmıyor

WeChat Yasak Geldi! Tencent Buna Aldırmıyor

0

Kısa süre önce WeChat yasak Amerika’daki Çin şirketlerine gerçekleştirdiği yasaklar ile gündemi meşgul etmişti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yaptığı yasaklama adımına yönelik WeChat’in geliştirici firması Tencent ise kararı küçümsedi. Bu yasakların Amerika üzerindeki operasyonlarını etkileyeceğini söyleyerek alaycı bir tavır takındı.

WeChat yasak sonrası küçümseyici açıklama

WeChat yasak sonrası küçümseyici açıklama

Çinli teknoloji firmaları sosyal medya uygulamalarına yönelik belli başlı yasakların geleceği bir süredir farkındaydı. Fakat buna rağmen uygulanan yasaklar ve atılan adımlar fazlasıyla şaşırttı. TikTok’un sahibi ByteDance kararın ardından şok olurken, WeChat’in sahibi firma Tencent’de kendini iki ülke arasındaki var olan mevcut gerilimin tam orta yerinde buldu. Bu durumdan sonra Tencent, dünyanın en büyük oyun firması olma özelliğini taşırken, geçtiğimiz gün açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarında yüzde 37’lik bir artış duyurarak adeta Trump yönetimini küçümsedi.

Tencent’in baş stratejicisi James Mitchell “Mayıs 2019’da ve birkaç gün önce alınan kararlara bakarsanız, bunun sadece ABD’nin yetki alanındaki bölgeleri kapsadığını görmek mümkün. Bu nedenle Çin’deki faaliyetlerimizde bizimle çalışıp reklam veren şirketlere bakarak söyleyebilirim ki herhangi bir sorun görmüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen bu yasakların en zarar vericisi iPhone’ların Çin merkezli uygulamaları tamamen mağazalarından kaldırması olabilir. Zira bu durumun gerçekleşmesi Apple’ın Çin’deki satışlarını etkileyeceği gibi firmaya da zarar verebilir. Aynı zamanda teknoloji devi, küçümseyerek baktığı yasaklara rağmen Çin’de Weixin adlı bir mesajlaşma platformunu hayata geçiriyor.

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı bulunan WeChat’in ABD gelirleri toplam pazar payının yüzde 2’sini oluşturuyor. Kısa süre önce Başkan Donald Trump, ulusal güvenlik kaygılarını öne sürerek Amerikan firmalarına 45 gün içinde TikTok ve WeChat ile iş birliği yapmayı kesmelerini beyan eden bir kararname imzalamıştı. Güvenli Ağlar projesinin parçası olan adım Komünist yönetimin olduğu Çin’i Amerikan iletişim sisteminden tamamen çıkarmayı amaçlıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir