WeChat yasağı kararı değişiyor! ABD’de Yeni Adım

WeChat yasağı kararı değişiyor! ABD’de Yeni Adım

0

ABD içerisinde çokça konuşulan WeChat yasağı kararı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığının TikTok ve WeChat ikilisini yasaklamak için tarih belirlemiş ve o tarihte kararı duyurarak yasaklama işlemini gerçekleştirecekti.

Kısa süre önce TikTok, Walmart ve Oracle anlaştığı bildirildi. WeChat ise Trump’ın uygulamakta olduğu ve çokça şikayet edilen ambargosundan kurtulamayacak gibi duruyordu. Fakat San Francisco Bölge Mahkemesi Yargıcı Laurel Beeler bu durumu mercek altına alarak araştırmaya başladı.

ABD WeChat yasağı kararı ile gündemde

ABD WeChat yasağı kararı

ABD’de ambargolar nedeniyle yasaklanması kesin gözüyle bakılan WeChat yasaklanmayacak. Konu ile ilgili mahkeme tarafından verilen karara göre bu mesajlaşma servisinin indirilmesi ve güncellenmesi mevcut durumda yasallığını koruyor.

Çin asıllı Amerikan vatandaşlarının açmış olduğu dava ile WeChat’in Çin ile iletişim kurmak için alternatifi olmayan çorunlu bir iletişim aracı olduğuna karar verildi. Davayı açan vatandaşlar, güncelleme işleminin de yasaklanma durumunun söz konusu olmaması gerektiği aksi takdirde bu uygulamanın kullanılamayacağını yetkililere belirtti.

“ABD WeChat Kullanıcıları Birliği” olarak adlandırılan bir grup WeChat kullanıcısı, bu uygulamanın yasaklanmasını ifade özgürlüğünü ihlali ettiğini vurguladı. WeChat’in yasaklanma durumu söz konusu olduğunda Çin’deki arkadaşları ve aile üyeleri ile görüşemeyeceğini beyan etti.

Bu mahkemenin kararı nihai bir karar değil ancak şimdilik geçerli. ABD Ticaret Bakanlığı, bu karara ilişkin tutumunu açıklayacak. ABD Başkanı Donald Trump bu karara itiraz ederse süreç uzayacak ve devreye federal mahkeme girecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir