Apple WeChat Yasağı! Gelinen Son Nokta

Apple WeChat Yasağı! Gelinen Son Nokta

0

Dünyaca ünlü marka olan Apple, popülerliği yüksek cihazları yerine bu sıralar farklı konularla anılmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın gerçekleştirdiği yasaklar ve politikalar nedeniyle Çin merkezli şirketlerle sorun yaşayan Apple, gündemi sürekli meşgul ediyor. Apple, kısa süre önce Epic Games’in oyunu Fortnite’ı silmesiyle tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Aynı zamanda şirket bir diğer tarafta WeChat ile sorun yaşıyordu. Apple WeChat yasağı ne durumda?

Apple WeChat yasağı hakkında gelişme

Apple WeChat yasağı son haber

Çin merkezli uygulamalara ABD yönetimi tabiri caizse savaş ilân etmiş durumda. Mevcut durum içerisinde ABD merkezli şirketler de bu durumdan etkileniyor. Apple, önemli sayıda kullanıcıyı bünyesinde bulundururken bu yasaklardan ve savaşlardan etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

Kısa süre önce Çin’de oldukça popüler olan ve 1 milyarı aşkın kullanıcısıyla Çin’in WhatsApp’ı olan WeChat yasaklanma durumu ile tepkileri üzerine çekti. Uygulamanın Apple’daki kısmının silinmesi gündeme geldi. Mevcut durumda Çin’deki Apple kullanıcıları bu karara isyan etti.

Birçok haber sitesinde bu duruma fazlasıyla dikkat çekildi. WeChat sadece mesajlaşma uygulaması değil, kullanıcıların aynı zamanda sosyal medya ve mobil ödeme gibi şekillerde kullandığı çok yönlü bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Yaşanan tartışmaların ardından Çin’in popüler sitesi Weibo’da yaklaşık 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirildi. Ankette kullanıcılar, WeChat’i App Store’dan yükleyemezlerse, Apple’ın iOS telefonunun onlar için gereksiz olacağı, yüzde 95’nin telefonlarını değiştireceğini söylediği ortaya çıktı.

Yine anket sonrası Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın WeChat’i App Store’dan kaldırma gibi bir durumun söz konusu olması halinde, dünya genelinde iPhone satışlarının yüzde 25 civarında düşeceğini söylüyor. Apple bu durumu kesinlikle istemeyecektir.

Bunların ardından Bloomberg’teki bir habere göre, Apple’ın Çin’deki WeChat için özel bir ayrıcalık yapacağı ve kaldırmak gibi bir durumun şu an için söz konusu olmadığı ortaya çıktı. Apple WeChat yasağı için geri adım attığını söylemek mümkün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir