Sosyal Medya Platformu Facebook’a Soruşturma!

Sosyal Medya Platformu Facebook’a Soruşturma!

0

Popüler platform Facebook’un başına beklemediği bir olay geldi. Platforma, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’tan haksız rekabet sağladığı iddiası ile soruşturma açıldı. Sosyal Medya Platformu Facebook’a Soruşturma!

Sosyal Medya Platformu Facebook’a Soruşturma!

Sosyal Medya Platformu Facebook'a Soruşturma!

Facebook. açılan soruşturma ile karşı karşıya kaldı. Söz konusu olan şirkete soruşturma Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık‘tan geldi. Şirket, rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için reklam verilerini kullandığı iddiası ile  Avrupa ve Birleşik Krallık rekat gözlemcileri tarafından araştırılmakta. Söz konusu olan soruşturma Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından yürütülmekte. Ayrıca popüler şirketin Marketplace gibi kendi hizmetlerini yararına kullanıp kullanmadığı da araştırılmakta. Ek olarak Avrupa Komisyonu, platformun reklam verenlerden veri toplayarak AB kurallarını ihlal etmediğini incelemekte.

Facebook, söz konusu olan soruşturmalarla iş birliği yapacağını açıkladı. Ayrıca hem İngiltere hem de AB’nin soruşturmalarının haksız olduğunun ortaya çıkacağını belirtti.

Yaptığı açıklamasında, “FacebookMarketplace ve Dating uygulamalarıyla insanlara daha fazla seçenek sunmakta. Her iki ürün de birçok görevli ile oldukça rekabetçi bir ortamda faaliyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, CMA ve Avrupa Komisyonu bağımsız soruşmalarda birbirlerine yakın olarak çalışacaklarını söylediler. CMA CEO’su Andrea Coscelli, şirketin sağlayabileceği avantajın yeni ve daha küçük işletmeler de dahil olmak üzere avantaj sağlayıp rakip firmaların başarılı olmasını zorlaştırabileceğini, böylelikle de müşteri seçimini azaltabileceğini vurguladı.

Söz konusu olan soruşturma, Facebook’a Avrupa’da ilk, ABD teknoloji devlerine ise açılan son soruşturma oldu. Geçtiğimiz zamanlarda Google, 8 milyar Euro olan para cezasına çarptırılmıştı.

Peki bu soruşturma hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir