Dolandırıcılık Uyarısı Facebook Tarafından Yapıldı

Dolandırıcılık Uyarısı Facebook Tarafından Yapıldı

0

Sosyal medya şirketlerinin en büyüklerinden olan Meta, Facebook kullanıcılarını uyarmakta. Yaklaşık olarak 380’den fazla uygulamanın dolandırıcılıkta bulunduğunu tespit eden firma Facebook girişi ile üye olanlara uyarı yaptı. Ayrıca şirket bazı önerilerini kullanıcıları için paylaştı. Tahmini olarak yüzbinlerce kişi bu olaya maruz kaldığı düşünülmekte. Dolandırıcılık uyarısı Facebook!

Dolandırıcılık Uyarısı Facebook Tarafından Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde Meta yayınladığı blog yazısı ile Android ve iOS kullanıcılarını etkileyen açık hakkında bilgi paylaştı. 400’e yakın uygulamaya Facebook hesabıyla giriş yapanların tehlikede olduğunun belirlendiği belirtilmekte. Ayrıca kullanıcıların kimlik bilgilerinin de kopyalanma ihtimali üzerinde duruluyor.

Dolandırıcılık Uyarısı Facebook

Meta tarafından tespit edilen uygulamaların, fotoğraf düzenlemeden oyuna kadar çok çeşitli kategorilere yayıldığı görülmekte. Meta’dan yapılan açıklamasına göre, en büyük güvenlik açığı yüzde 42 ile fotoğraf düzenleme uygulamalarında yaşandı.

Facebook hesaplarıyla giriş yapılan uygulamaların Google Play Store ve App Store’a yayında olduğunu söyleme mümkün. Ancak uygulamaların 355’i Android 45’i ise iOS’ta olduğunu göz önünde bulundurursak, Google’ın güvenlik kısmında daha fazla açık barındırdığını görüyoruz.

Kötü yazılımların bulunduğu uygulamalar genel olarak VPN, fotoğraf düzenleyiciler, oyunlar ve işletme programları olarak sıralanmakta. Günümüzde bu tarz uygulamaların çokluğunu da göz önünde bulundurursak sorun büyük.

Peki siz Facebook dolandırıcılık konusunda ne düşünmektesiniz? Ayrıca şüphe duyduğunuz uygulamalar oldu mu? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir