Satürn Uydusu Enceladus, Yaşanabilir Okyanus Mevcut

Satürn Uydusu Enceladus, Yaşanabilir Okyanus Mevcut

0

İnsanlık tarihinde en merak edilen konular arasında uzayda yaşamın olup olmadığı mevcut. Söz konusu sorunun cevabını bulabilmek adına pek çok bilimsel araştırma yapılmakta. Bilim insanlarının ve araştırmacıların dikkatini çeken Satürn, önemli bulgulara konuk olmaya devam etmekte. Ayrıca Satürn Uydusu Enceladus, yaşanabilir okyanusa ev sahipliği yapmakta…

Satürn Uydusu Enceladus, Yaşanabilen Okyanus Mevcut!

Satürn Uydusu Enceladus

Satürn uydularında yapılan incelemeler, gökbilimcileri hep şaşırtmakta. Bir çok gizemi içerisinde barındıran Satürn, yine gündeme oturdu. Son olarak Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus, yaşamın izleriyle ilgili önemli bulgularla gündeme geldi. Uyduda yer alan bir okyanusun yaşam için gerekli olan yapı taşlarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Çalışmanın verileri, NASA’nın Cassini sondasından elde edilmekte. Minerallerin Enceladus uydusunun okyanusunda nasıl çözüldüğünü simüle eden ve araştırmacıların uydudaki fosfor miktarını ölçmesini sağlayan araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlandı. Öte yandan bilim insanları, Enceladus uydusunu olası bir yaşam alanı olarak görüyor.

Uydu ilk kez bu tür haberlerle gündeme gelmemekte. Ayrıca 2021 yılında Enceladus uydusunun buzlu kabuğunun altındaki gizli okyanusta bilinmeyen bir metan üreten süreç yaşanıyor. Uydudan fışkıran dev su bulutları, uzun zamandır bilim insanlarının dikkatini çekmekte.

Peki siz uzayda yaşam olması hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha Satürn uydusu hakkında buna benzer haberler duydunuz mu? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir