Jüpiter ve Satürn Yakınlaşması Google Doodle Oldu

Jüpiter ve Satürn Yakınlaşması Google Doodle Oldu

0
Jüpiter ve Satürn yakınlaşması

Google uzun süredir özel günleri doodle olarak kullanıcılarının karşısına getiriyor. Bu kapsamda kısa süre sonra gerçekleşecek olan Jüpiter ve Satürn yakınlaşması da unutmadı. Bu gece yaşanacak görsel olarak tam anlamıyla şölen, 800 yıl sonra bir ilk olacak. Jüpiter ve Satürn‘ün bu yakınlaşması dünyada geniş yankı uyandırdı.

Jüpiter ve Satürn Yakınlaşması Google Doodle Oldu

21 Aralık gecesi Jüpiter ve Satürn‘ün birbirlerine uzun bir süre sonra ilk defa bu kadar yaklaşacak. Söz konusu önemli günü unutmayan Google, kullanıcılarına özel bir doodle hazırladı. Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, 21 Aralık 2020 Pazartesi gecesi Jüpiter ve Satürn’ün birbirlerine çok yakın bir konuma gelerek gökyüzünde bir görsel şölen sunacağını belirtti.

Jüpiter ve Satürn Yakınlaşması Google Doodle Oldu

21 Aralık gecesi Jüpiter ile Satürn ikilisinin çok yakın bir konumda olacağını belirten Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, “Bu iki gezegen birbirine en son 1226‘da bu kadar yaklaştı. Bu görsel şöleni kaçırmayın” dedi.

Güneş Sistemi içerisinde bulunan gezegenlerin en büyükleri olan Jüpiter ve Satürn, tam da Kış Gündönümü tarihi olarak bilinen 21 Aralık 2020 gecesinde yakınlaşacaklar. Birbirlerine çok yakın konuma gelecekleri söylenirken sadece 0,1 derece uzaklıkta bulunacağını açıklayan Prof. Dr. Gölbaşı, “Bu yakınlaşmalar hep eşit olmazlar. Buna benzer bir yakınlaşma 1623 yılında gerçekleşmişti. İki gezegenin birbirlerine en yakın kavuşumu ise, 800 yıl kadar önce, 1226 yılında gerçekleşti. Bundan sonraki ilk kavuşum 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek” diye konuştu.

Söz konusu Jüpiter ve Satürn yakınlaşması ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Birbirine sadece 0,1 derece uzaklıkta bulunacak olan bu iki gezegeni gece gökyüzünde inceleyecek misiniz. Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir