PS5 Hakkında Yeni Bilgiler Geldi! Sony Açıkladı

PS5 Hakkında Yeni Bilgiler Geldi! Sony Açıkladı

0

Playstation 5’in piyasaya sürülmesine az bir süre varken Sony, sistemin birkaç erişilebilirlik özelliklerini açıkladı. Yeni nesil konsol PS5 hakkında, engelli kullanıcıların çok daha iyi kullanım gerçekleştirebilmesi için özellikler bulunacak.

PS5 hakkında yeni bilgiler

PS5 hakkında yeni bilgiler

12 Kasım tarihinde beklenen çıkış gerçekleşecek ve PlayStation 5 satışa sunulacak. Bu tarihe adım adım ulaşırken bizlerde yeni nesil konsol ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye devam ediyoruz. Şimdiyse Sony, sistemin yerleşik erişilebilirlik özelliklerini ve sistemin engelli oyuncular için nasıl kullanımının kolaylaşacağı konusunda detaylar paylaştı.

PS5 konuşmayı metne dönüştürmeyi sağlayan bir ses dikte sistemini bünyesinde bulunduracak. Ayrıca kullanıcıların okuyamayabilecekleri ekran metinlerini duymalarını sağlayan bir ekran okuyucu işlevi de mevcut olarak sunulacak. Sony, bu özelliklerin aynı zamanda birden çok dili destekleyeceğini ve bu nedenle sistemin küresel özellik setinin bir parçası olacağını duyurdu.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra düğme atama ve altyazı özelliklerinden sonra renk düzeltme seçeneği de bulunacağı bilgisi var. Ortak ayarlar için belirtilen ön tercih ayarlarını programlayabilmek mümkün olacak. Tüm bu özellikler pek çok oyunda desteklediği takdirde hatırlanacak.

PlayStation 5’in DualSense kontrol cihazı dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir hamlelerde içinde barındıracak. Fakat söz konusu olan özelliklerden rahatsız olan kullanıcılar özelliklerin derecesini azaltabilecek veya aktifliğini devre dışı bırakabilecekler. Çoğu ülkede stokları tükenen PS5, ülkemizde ise 8 bin Türk Lirası bandında almak isteyenlere sunulacak.

PlayStation 5’in yeni öğrenilen özellikleri ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Engelli bireylerin göz önünde bulundurulması sizin açınızdan nasıl? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir