Porsche’den iddialı açıklama! 2035’e kadar…

Porsche’den iddialı açıklama! 2035’e kadar…

0

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl aldığı bir karar kapsamında 2035 yılına kadar benzinli ve dizel araçların satışını aşamalı olarak durdurmak istiyor. Porsche’den gelen son açıklamaya göre, bu iddialı plan Avrupa Birliği için yakın zamanda uygulanamayacak.

Porsche: İçten yanmalı otomobil satış yasağı 2035’e kadar uygulanamaz

Porsche CFO’su Lutz Meschke, şirketin tamamen elektrikli ilk Macan SUV modelinin lansmanında konuştu. Bloomberg’e verdiği röportajda, 2035 yılına kadar Avrupa’da içten yanmalı motorlu araçların yasaklanmasına ilişkin planın ertelenebileceğini söyledi.

Meschke yaptığı açıklamada, “Şu anda bir gazlı araç yasağı hakkında çok fazla konuşma var ve bunun ertelenebileceğini düşünüyorum. İleriye dönük daha dik büyüme eğrisi görmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Meschke’nin bu açıklaması aslında tutarlı görünüyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da satış verilerine baktığımızda, kullanıcıların elektrikli araçlara yönelik talebi önemli ölçüde yavaşlamış durumda. Birçok tüketici, yetersiz şarj altyapısı ve benzinli/dizel araçlara kıyasla daha yüksek maliyetler nedeniyle geçiş yapmakta tereddüt ediyor.

Almanya gibi bir dizi Avrupa ülkesi, elektrikli araç alımlarına yönelik mali teşvikleri azalttı. Bazı sübvansiyon programları ise geçen yılın sonunda tamamen sona erdi. Porsche CFO’su, elektrikli otomobiller için sübvansiyonların kesilmesinin hata olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar karbon sıfır hedefine ulaşmak istiyor. Sera gazı emisyonlarına yönelik olarak ise içten yanmalı otomobilleri aşamalı şekilde kaldırmayı hedefliyor. Ancak elektrikli araçlara yönelik talebin azalması, Avrupa’nın bu hedefini tartışmaya açtı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/porsche-icten-yanmali-otomobil-yasagi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir