Merkez Bankası faiz kararı: Yüzde 16’ya indirildi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Merkez Bankası faiz kararı: Yüzde 16’ya indirildi

+ - 0

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu faiz kararını bugün saat 14’te açıkladı. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18 seviyesine çekmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16’ya indirdi. Karar, TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bugünkü toplantısı sonrası açıklandı. Dolar/TL kuru rekor kırarak 9,48’i aştı. Merkez Bankası faiz kararı!

Reuters haber ajansına konuşan 21 ekonomistten 10’u 50 baz puan, 10’u da 100 baz puanlık bir faiz indirimi öngörmüştü. Ancak saat 14.00’da yapılan açıklamada 200 baz puan düşürüldüğü belirtildi.

TCMB, 23 Eylül’de politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmişti. Ek olarak o karar ile dolar yine ani bir yükseliş yapmıştı.

Merkez Bankası faiz kararı! Tahminler Tutmadı

Merkez Bankası faiz kararı

AA Finans’ın 21 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 26 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, 6 ekonomist politika faizinin yüzde 18’de sabit bırakılmasını beklerken, 8 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 75 baz puan ve 11 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin etmekteydi.

Faiz indirimi kararı sonrası Dolar/TL kuru artmış; kurdaki yükseliş trendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştükten sonra Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen, Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş’ı görevden alması sonrası sürmüştü.

BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, TCMB Başkan Yardımcısı; Prof. Dr. Yusuf Tuna ise PPK üyesi olarak ataması gerçekleşti.

Peki yaşanan bu gelişmeler hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap