Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Açıklandı! Düşecek Galiba!?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Açıklandı! Düşecek Galiba!?

+ - 0

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın dev finans kuruluşu Unicredit, yıl sonu dolar/ Türk lirası tahminini açıkladı. Yıl sonu dolar kuru tahmini açıklandı! Bu açıklamalara göre yıl sonunda, 1 dolar 10,5 olacak. Ayrıca analistler, buna eş olarak enflasyonun da yükseleceğini düşünmekte.

Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Açıklandı!

Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Açıklandı

Unicredit, Türkiye’yi çok yakından ilgilendirmekte olan bit tahmin yaptı. Banka analistlerinin yaptığı çalışmalar sonucunda dolar kuru için yeni bir açıklama yapan yetkililer, dolar/Türk lirası kurunun 2021 yılı sonunda 10,5’e yükselmesini beklediklerini ifade ettiler. Bankanın bu konuyla ilgili daha önceki yıl sonu tahmini ise 9,3’tü. İtalyan bankasına göre dolar kuru, 2021 yılı sonunda önceki tahminin 1,20 TL üzerinde olacak…

İtalya’nın dev finans kuruluşuna göre 2022 yılı Türkiye açısından zor geçecek. Zira analistler, önümüzdeki yılın sonunda karşımıza çıkacak dolar-Türk lirası paritesinin 11,8 olacağını düşünüyorlar. Elbette bu durum, vatandaşlar için doğrudan zam anlamına gelmekte. Yapılan tahminlerin doğru olması durumunda gıdadan akaryakıta tüm kalemlerde ciddi zamlar gelebilir.

Enflasyon tahmini de yükseldi

Finans kuruluşu sadece dolar/Türk lirası hakkında açıklama yapmadı. Ayrıca analistler, Türkiye’deki enflasyonu da değerlendirdi. İncelemeler doğrultusunda enflasyonunda yükselmesi beklenmekte. Yapılan yeni tahminlere göre 2021 yıl sonu enflasyonu, yüzde 19,6’ya ulaşacak. 2022’nin ilk yarısında ise yüzde 20’leri göreceğiz. Unicredit’e göre 2022’nin sonunda Türkiye’deki enflasyon, yüzde 16,3’e gerileyecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar gerçekleştirdiği her toplantıda 100 baz puan faiz indirimi yapacağını düşünüyor. Bu da Türk lirasının değerinin, dolar ve diğer para birimlerine karşı erimesine yol açacak. Bankaya göre Türk yetkililer, Türk lirasının değer kaybını önlemek için daha önce uygulanan bazı tedbirleri hayata geçirecekler…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap