1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Bekleniyor!

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Bekleniyor!


İsviçre merkezli finans devi UBS, yıl sonuna doğru bir beklentisini açıkladı. Merkez Bankası’ndan yıl sonuna kadar 50 baz puanlık bir faiz indirimi daha beklemekte.

Ayrıca Merkez Bankası (MB) politika faizini 23 Eylül’de piyasa beklentilerinin aksine 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekmişti. Sonrasında dolar kuru tarihin en yüksek seviyesine çıkarak rekor kırdı.

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Beklenmekte

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Beklenmekte

Gelen haberlere göre UBS, Merkez Bankası’nın 2021 sonuna kadar ufakta olsa bir faiz indirimi daha yapabileceğini duyurdu. Kurum, Merkez’in 50 baz puanlık bir indirime daha giderek faizleri yüzde 17,50’ye çekmesini beklediklerini belirtti. Ancak yeni indirim için büyük ihtimalle manşet ve çekirdek enflasyonda düşüşü bekleyeceğini söyledi.

Banka bunun yanında dolarizasyon trendini de yakın takip edeceklerini belirtti. Geçen hafta hanehalkı ve şirketlerin 1,7 milyar dolar satarak Türk Lirası mevduata geçtiklerinin altını çizdi.

Nisan ayına kadar yedi aylık yükselişin ardından tüketici enflasyonu mayısta tam kapanma tedbirlerinin etkisiyle yüzde 16.59’a düşmüş, ardından yükselişine devam ederek eylül ayında yüzde 19.58’e kadar ulaşmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise para politikası kararları hakkında açıklama yapmıştı. Bundan böyle manşet enflasyon yerine, daha düşük seviyede olan çekirdek enflasyonu dikkate alacaklarını duyurmuş. Para Politikası Kurulu da geçen ayki faiz indirim kararını bu doğrultuda almıştı.

Peki yaşanan bu gelişmeler ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap