En Etkileyici Jüpiter Görüntüleri Yayınlandı!

En Etkileyici Jüpiter Görüntüleri Yayınlandı!

0

Son zamanlarda paylaştığı görsellerle tüm dünyanın dikkatini çeken James Webb Teleskobu (JWST) mevcut. Uzayın şimdiye kadar görmediğimiz noktalarına göz gezdirmemizi sağlamakta. James Webb, şimdiye kadar en güçlü uzay teleskobu olma özelliğini taşıyor. Hem uzaktaki gök cisimlerini gösterirken hem de daha net görüntüler sunuyor. İşte En Etkileyici Jüpiter Görüntüleri..

En Etkileyici Jüpiter Görüntüleri Yayınlandı!

En Etkileyici Jüpiter Görüntüleri Yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen dev gezegenin görüntülerini paylaştı. Webb teleskobunun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen görüntü, gezegenin hem kuzey hem de güney kutuplarının üzerinde oluşan muhteşem kutup ışıklarını gözler önüne seriyor.

Nefes kesen kutup ışıklarının yanı sıra, gezegenin son derece sönük halkalarını ve daha küçük iki uydusunu da paylaşılan görselde görebilirsiniz. En soldaki parlak nokta gezegenin Amalthea uydusu, orta halkanın sol kenarındaki parlak nokta ise Adrastea uydusu.

Söz konusu görüntü gezegenin rengini tam olarak yansıtmamakta. Ayrıca görüntü kızıl ötesi teknolojisi ile 27 Temmuz’da çekildi. Gezegenin karakteristik ‘büyük kırmızı noktası’ ve bult tabakası büyük miktarda güneş ışığını yansıttığı için beyaz renk ile karşımıza çıkmakta.

Söz konusu görüntüler ile Jüpiter ve genel olarak uzay hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaktayız. Gökbilimciler, Jüpiter’i inceleyerek Güneş Sistemi’nin ötesindeki diğer dev gök cisimlerinin davranışlarını anlayabileceklerini düşünmekte.

James Webb Uzay Teleskobu, 2021 yılı sonlarında uzaya fırlatıldı. Dünya’dan yaklaşık 1.6 milyon kilometre uzakta araştırmalarına devam ediyor. Bu güçlü uzay teleskobu sayesinde evrenin oluşumu hakkındaki bazı soru işaretlerine yanıt bulunabileceği düşünülmekte.

Peki siz Youtube’un yeni özelliği hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce Youtube podcast kullandınız mı? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir