Jüpiter Uydusu Sıcaklık Değeri Arttı! İşte Nedeni

Jüpiter Uydusu Sıcaklık Değeri Arttı! İşte Nedeni

0
Jüpiter Uydusu Sıcaklık Değeri Arttı

Gezegenimizde bulunan Jüpiter’in uydularının sıcaklığının olması gerekenden fazla olduğu tespit edildi. Jüpiter Uydusu sıcaklık değeri arttı. Bunun nedeni olarak uydularının birbirlerini ısıttığı söyleniyor.

Jüpiter, Güneş Sistemi içerisindeki en büyük gezegen ünvanına sahip. Devasa boyutuyla, kütle çekimiyle diğer gezegenleri, özellikle de Dünya’yı göktaşı tehlikesinden koruyor. Dev gezegenin çevresinde birden fazla uydusu bulunuyor.

Güneş sistemi içerisinde yer alan gezegen ile Güneş arasında ortalama 778 milyon kilometre mesafe mevcut. Bu mesafeyi detaylı incelediğimizde Jüpiter’in uydularının normal şartlarda olmaları gerekenden daha sıcak olduğu anlaşılabiliyor. Daha sıcak olmaları ise uyduların birbirini ısıtmalarına yoruluyor.

Jüpiter uydusu birbirlerini ısıtıyor

Bu son bilgilere ulaşılmadan önce Jüpiter’in uydularının ısınmasının nedeni olarak gezegenin yarattığı etki gösteriliyordu. Güneş sisteminin devasa kütleli gezegeni, uydularını yörüngesinde hızla hareket ettirerek ısınmalarına imkan veriyor. Bu zamana kadar ısınmalarının ne nedeni olarak bu etki gösteriliyordu.

Araştırmacıların yaptığı çalışmalar sonucunda uyduların birbirlerini ısıtabilme becerisine odaklanıldı. Yapılan tahminlere göre bu gök cisimlerinin birbirleriyle olan etkileşimleri, gezegenin ürettiği ısıdan daha fazlasını üretebiliyor.

Bilim insanlarından biri bu durumun aslında beklenmediğini açıkladı. Çünkü uydular gezegene kıyasla çok daha küçük ve bu kadar büyük bir dalgalanma etkisi yaratmaları olağan bir durum değil. Yeni araştırmanın astronomların, Jüpiter ve etrafındaki uydulardan oluşan sistemi daha iyi anlayabilmesi için önemli olduğu ifade ediliyor.

Siz Jüpiter ve Uyduları hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak Uyduların birbirini ısıtmaları hakkında fikirlerinizi paylaşa bilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir