1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Uydu Yarışına Brezilya da Dahil Oldu! Amazonia 1 Uydusu

Uydu Yarışına Brezilya da Dahil Oldu! Amazonia 1 Uydusu


İlk tam gelişmiş ve işletilen uydusunu yörüngeye fırlatan ülkeler arasında Brezilya’da girdi. Amazonia 1, Brezilya Uzay Ajansı ile ortaklaşa Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirildi. Uydu Yarışına Brezilya da Dahil Oldu!

Söz konusu haberimize konu olan uydu, tamamen Brezilya teknolojisiyle tamamlanan ilk uydu olarak görülüyor. Ayrıca gönderilen uydunun bir amacı da var. Brezilya hükümetinin Amazon Yağmur Ormanı‘ndaki ormansızlaşmayı izlemesine yardımcı olacak verileri sağlamak amacı ile işlev görecek.

Uydu Yarışına Brezilya da Dahil Oldu! Amazon Ormanı’ndaki ormansızlaşmayı izleyecek

Uydu Yarışına Brezilya

Mevcut bulunan çevre programı ile sinerji içerisinde çalışacak uydu, Amazon Misyonu kapsamında. Uydu Amazon bölgesinde bulunan ormansızlaşmayı inceleyecek. Ayrıca ülke çapında tarımı gözlemek ve izlemek için veriler alınma durumu mevcut.

Söz konusu uydu dünyadan 750 kilometre yükseklikte yörüngede. Bunun yanında beş günde bir Brezilya’nın üzerinde uçacak. Uydu Brezilya’nın üzerindeyken 60 metre çözünürlükte 850 kilomere menzili gözlemleyebilen bir kamera ile yerin fotoğrafını çekecek.

Brezilya’ya ait olan bu uydu 2008 yılından beri geliştiriliyor. Ayrıca uydunun ağırlığının 600 kilogram civarlarında olduğunu da belirtelim.

Toplam maliyeti 71 milyon dolar olan Amazonia 1 Brezilya’da geliştirilmesine rağmen, geçtiğimiz Aralık ayında Hindistan‘a gönderildi ve oradan Polar Uydu Fırlatma Aracı roket ile fırlatıldı.

Peki yapılan bu uydu ve fırlatılması konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap