İstanbul Depremi için Alınan Önlemler Yeterli mi?

İstanbul Depremi için Alınan Önlemler Yeterli mi?

0

Ülkemiz fay hatları üzerinde bulunmakta ve aralıklar ile deprem ile kaşılaşmakta. Bu konu hakkında atılan adımlar fazlasıyla merak edilmekte. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun olası İstanbul depremine yönelik yapılan hazırlıklarla ilgili soru önergesine cevap verdi. 2021 yılında bunun için 800 bin TL ayrıldığı yanıtını verdi. İstanbul Depremi için Alınan Önlemler! Yapılan açıklamada 81 ilde veri toplama çalışmalarının devam ettiği bilgisi mevcut. Bunun yanında kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını amaçlayan çalışmaların başladığı belirtildi.

İstanbul Depremi için Alınan Önlemler Yeterli mi?

İstanbul Depremi için Alınan Önlemler

Türkiye’de depremin senelerce belirli aralıklarla yarattığı büyük tahribatlar, deprem korkusunu da beraberinde getirdi. İnşa edilen dayanıksız binalar sebebiyle hem müteahhitler, hem yetkililer hem de vatandaş suçlanmakta. Afet ile ilgili suçlu bir kişi bulunamasa da on binlerce insan vefat etti.

Geçtiğimiz sene Elazığ ve İzmir depremleri meydana gelmişti. Ayrıca 1999’daki Marmara depreminin ardından kaynak oluşturmak için, deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi’nin nerelerde kullanıldığı ve harcandığı gündeme gelmişti. Yetkililerin depreme ilişkin ne gibi önlemlerde bulunduğu merak edilmekte. Bunun yanında Sezgin Tanrıkulu, uzun yıllardır uzmanların uyardığı olası İstanbul depremine karşı alınan tedbirleri sordu.

“2021 yılında 800 bin TL kaynak ayrıldı”

Tanrıkulu’nun İstanbul depremine yöneliksoru yönergesi verdi. “İstanbul iline 2020 yılında bakanlığınız tarafından depreme karşı önlem almak için ayrılan kaynak miktarı nedir? 2021 yılında ne kadar kaynak ayrılmıştır?” sorusuna bakanlık, İstanbul’da Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından Deprem Performans Analizi için 2020 yılında 210 bin 794 lira kaynak ayrıldığı ve bu kaynağın harcandığı, 2021 yılında güçlendirme çalışmaları için 800 bin lira kaynak ayrıldığı yanıtını verdi. Ayrılan kaynak bütçesi İstanbul’da yaşan kişi sayısına bölündüğünde ise ortaya kişi başı 5 kuruş gibi trajikomik bir rakam çıkıyor.

81 ilde veri toplama çalışmalarının devam etmekte. Ayrıca kaynakların verimli kullanılmasını amaçlayan metot doğrultusunda tüm illerde çalışmaların başladığını açıklayarak, “Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 3 bin 179 kamu binasında deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlaması çalışmaları bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği taktirde bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Peki siz İstanbul depremi için alınan önlemler hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan konu hakkında fikirlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir