Deprem, Dünyanın En Ölümcülü! Tangshan

Deprem, Dünyanın En Ölümcülü! Tangshan

0

Deprem, Tangshan tüm zamanların en önemli depremleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni; depremin sonucunda ortaya çıkan enerjinin yol açtığı korkunç yıkımdır.

Depremin büyüklüğü her ne kadar dünya üzerinde yaşanmış birçok büyük depremin altında olsa da bu deprem başka bir yönüyle ele alınmış ve bu da depremi, jeofizikçiler için oldukça sıra dışı bir eğitim sahasına dönüştürmüştür.  

Dünyanın halen en kalabalık ülkesi konumunda olan Çin’de gerçekleşmiş olan bu doğal afet beraberinde binlerce kişinin yaşamına mal olmuştur. Çin Halk Cumhuriyet’inin Tangshan şehrinde gerçekleşmiş olan bu olay, Çin ve dünya tarihi açısından eşine rastlanılmayacak derecede büyük bir yıkımı da beraberinde getirmiştir.   

28 Temmuz 1976 tarihinde meydana gelmiş olan Tangshan depremi, Çin’nin kuzey batısında gerçekleşmiştir. Yerin 7,5km altında kırılan fay hattı beraberinde yaklaşık olarak 650 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Bu alanda insanlık tarihinin gördüğü en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçen Tangshan depremi, 7,8 büyüklüğünde gerçekleşmiş olsa da şiddeti 12 civarlarında cereyan etmiştir.  

Yerin 7,5km derinliğinde gerçekleşmiş olan bu deprem, yüzeye yakınlığı sebebiyle Tangshan şehrine ciddi zarar vermiştir. Bu esnada birçok ev ya yıkılmış yada ağır hasar almıştır. Depremin gerçekleştiği 28 Temmuz gecesinin hemen sonrasında sadece 16 saat gibi kısa bie süre içinde 7,1 büyüklüğünde ikinci bir deprem olmuş ve bu ağır hasar alan yapılarda birer birer yıkılmıştır.  

İlk gerçekleşen deprem sonucu yaklaşık olarak 400 bin kişinin öldüğü ve artçı olarak gerçekleşen ikinci depremin ise 250 bin kişinin daha ölümüne yol açtığı tarihe geçmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir