Instagram Reels Özelliği Geliyor! TikTok Tarzı

Instagram Reels Özelliği Geliyor! TikTok Tarzı

0
Instagram Reels Özelliği Geliyor! TikTok Tarzı

TikTok’un dünyayı sarsan güvenlik açığı skandalı sonrası, Hindistan başta olmak üzere birkaç ülkede yasaklanmış, Türkiye dahil bir çok ülkede uygulama hakkında soruşturma başlatılmıştı. Trump yönetiminin de uygulamayı yasaklamakla tehdit ettiği biliniyor. Instagram ise bu boşluktan yararlanarak, Tiktok benzeri Instagram Reels özelliği ile kullanıcılarının karşısına çıkmak üzere.

Instagram Reels özelliği ne gibi yenilikler getiriyor?

Reels ile Instagram, kullanıcıların ses ve müzik içeren kısa videolar paylaşmasına ve düzenlemesine izin vermeyi amaçlıyor. Ses ve müzik içeren bu kısa videoların uzunluğunun ise 15 saniye olacağı açıklandı. Kullanıcılar bu kısa videoları hikayelerinde paylaşabilecek ve bunun yanında profillerinde özel bir sekmede bu Reels videolarını saklayabilecekler.

TiTok uygulamasından doğan boşluğu doldurmak için Instagram reels özelliği ile devreye girmeyi planlıyor. ABD’de Ağustos ayında karşımıza çıkacak olan özelliğin, Hindistan’da da aynı zaman diliminde devreye sokulacağı da ortaya çıktı. Zira Hindistan’da çoktan Tiktok benzeri iki uygulama talepleri karşılamaya başladı.

Instagram Reels özelliği ne gibi yenilikler getiriyor?

Aslında Reels ilk defa karşımıza çıkmıyor. Geçen yaz Fransa ve Almanya’da denenmeye başlayan özellik, Kasım ayında Brezilya’da da ortaya çıktı. Reels özelliği Hindistan’da da geçen haftadan itibaren denenmeye başladı. Gelen bilgilere bakılırsa, Instagram Ağustos ayında ABD’de özelliği yayınlandıktan sonra 50 ülkede daha beta testlerine başlayacak.

Instagram bazı özelliklerini kısa sürede dünyaya yaymayı tercih ederken, bazı özelliklerin gelmesini ise uzun süre beklemek zorunda kalabiliyoruz.  Sosyal medya devi daha önce Snapchat uygulamasından aldığı hikayeler ile bir anda çok daha farklı bir yere gelmişti.

Peki ama sizce Instagram Reels özelliği ile TikTok pazarını da ele geçirebilir mi? Konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir