Güneş’in En Yakın Resmi Yayınlandı! İnanılmaz
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri

Güneş’in En Yakın Resmi Yayınlandı! İnanılmaz

+ - 1

Kısa süre önce gerçekleştirilen canlı yayınla Güneş’e Dünya’dan iki kat daha yakın Solar Orbitel’in kaydettiği resim paylaşıldı. Bu görüntüler, Güneş’in En Yakın Resmi olarak tarihe geçti. Solar Orbiter, planlanan yörüngesine ulaştığı zaman Güneş’e Merkür’den daha yakın bir konuma gelecek.

Güneş’in en yakın resmi NASA tarafından paylaşıldı

Güneş’in en yakın resmi NASA tarafından paylaşıldı.

Uzayda Güneş’e en yakın cisim olan Solar Orbiter, NASA ve ESA tarafından izleyicilerle paylaşıldı. Şubat ayında fırlatılan uzay aracı, haziran ayında Güneş’in yörüngesin girip dönmeye başlamıştı.

Güneş’e 77 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Solar Orbiter’in şu anki konumu, Dünya’nın Güneş’e olan yakınlığının iki katı. Venüs ile Merkür arasında bir yörüngede olan uzay aracı, üzerindeki Yüksek Ultraviyole Görüntüleyici sayesinde Güneş’in bu zamana kadar ki en yakın görüntüleri çekildi.

Dünya üzerindeki herhangi bir sensörden 13 kat daha fazla Güneş ışınına maruz kalan uzay aracı, Güneş’in gizemini çözmek için oldukça gelişmiş özellikleriyle bilim adamlarının yardımcısı oluyor. Bilim insanlarının cevabını aradığı bir konu olan Güneş’in korona katmanındaki nanoflare’ların (güneş yüzeyindeki epizodik ısıtma olayı) neden ya da nasıl oluştuklarıydı. Güneş’in yüzeyi 5.500 santigrat derece iken, nanoflare’da sıcaklık 1 milyon santigrat dereceye çıkıyor.

Bu projedeki ESA’ya bağlı bilim insanı Daniel Müller, ilerleyen süreçte uzay aracının Güneş’e çok daha fazla yaklaşacağını belirtti. Solar Orbiter’in üzerinde 10 farklı sensör bulunuyor. Bunlardan altısı, Güneş ve çevresini izlemekle görevliyken; diğer dört sensör uzay aracının çevresindeki ortamı inceliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten inanılmaz görüntüler. Güneşin bu kadar yakın resmini ilk defa buradan görüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.