TikTok’tan siber saldırganlara kötü haber!

TikTok’tan siber saldırganlara kötü haber!

0

TikTok, DM yoluyla yüksek profilli ünlü hesaplarını hedef alan bir siber saldırıya yol açan bir güvenlik açığını giderdiğini açıkladı. Bu saldırı, CNN ve Paris Hilton gibi ünlü isimlerin hesaplarını kullanılamaz hale gerirmişti. Peki saldırganlara karşı nasıl önlem alındı? İşte detaylar…

TikTok, DM yoluyla ünlü hesapları hedef alan siber saldırıyı önledi

Geçtiğimiz gün TikTok hesaplarına karşı yapılan siber saldırı, kullanıcıların doğrudan mesajlar (DM) aracılığıyla gönderilen kötü amaçlı kodlarla gerçekleştirildi. Mesajlar açıldığında, bu kodlar çalışarak hesapları ele geçirdi. Ancak ilginç bir şekilde, saldırıya uğrayan hesaplar bu süre zarfında hiçbir şey paylaşmadı. Bu tür saldırılar “sıfır tıklama saldırısı” olarak biliniyor; yani kullanıcıların mesajı açmaları yeterliydi, herhangi bir bağlantıya tıklamaları gerek bile kalmadı.

TikTok, DM yoluyla siber saldırganlardan etkilenen kullanıcıların hesaplarına erişimi geri kazandırmak için çalışıyor. Şirket, kaç hesabın saldırıya uğradığını açıklamadı ancak bu tür saldırıların son derece nadir olduğunu ve ortalama kullanıcılar için büyük bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Bu, TikTok’un karşılaştığı ilk büyük siber saldırı değil. Geçen yıl, Türkiye’deki 700 bin’den fazla hesap, güvensiz SMS kanalları nedeniyle saldırıya uğradı. Microsoft araştırmacıları, 2022 yılında tek bir tıklamayla hesapları ele geçirmeye olanak tanıyan bir güvenlik açığı bulmuştu. Aynı yıl, iddia edilen bir güvenlik ihlali de bir milyardan fazla kullanıcıyı etkiledi.

TikTok, DM yoluyla yapılan bu tür siber saldırıları önlemek için attığı adımlar, platformun güvenliğini artırmak adına önemli. Ancak, kullanıcıların da bu tür tehditlere karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok’un güvenlik önlemleri yeterli mi? Bu tür saldırılar, sosyal medya platformlarının geleceğini nasıl etkiler? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın…

Kaynak: https://shiftdelete.net/tiktok-dm-siber-saldirganlari-onledi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir