İlk Siyahi İnsan Ay’a İniyor! NASA Artemis Görevini Açıkladı

İlk Siyahi İnsan Ay’a İniyor! NASA Artemis Görevini Açıkladı

0
İlk Siyahi İnsan Ay'a İniyor

ABD başkanı Biden geçtiğimiz günlerde bitçe talebi ile NASA’nın karşısında çıktı. NASA yöneticisi Stece Jurczyk Cuma günü bir konuşma gerçekleştirdi ve Artemis misyonuna dair açıklama yaptı. Ayrıca bu açıklamalar medyada geniş yankı uyandırdı. İlk Siyahi İnsan Ay’a İniyor!

Açıklamada Ay’a ilk kadının indirilmesi ile beraber ilk siyahi kişiyi de Ay yüzeyine gönderilmesi planlanmakta. Bunun yanında Jurczyk açıklamasında, “Başkanın isteğe bağlı talebi, NASA‘nın dünyayı daha iyi anlama ve iklim değişikliğinin etkilerini daha fazla izleme ve tahmin etme yeteneğini artırmakta” dedi.

İlk Siyahi İnsan Ay’a İniyor

ABD başkanı Biden’ın bu konudaki desteğinin üzerinde durulmakta. Ayrıca “Atılan adım aynı zamanda, Artemis programı kapsamında ilk kadını ve ilk siyahi kişiyi Ay’a indirmek de dahil olmak üzere Amerika’nın iki partili Ay’dan Mars’a uzay keşif planını ilerletmeye devam etmemiz için gerekli kaynakları sağlamakta” açıklaması mevcut.

NASA geçtiğimiz yıllarda Artemis görevi ile ilgili kritik bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada Ay’ın yüzeyine bir kadın gönderilme durumu yıllar önce bilinmekteydi. Şimdi ise bu ek olarak açıklama geldi.

Ayrıca ajans, geçtiğimiz Kasım ayında Artemis görevinde yer alacak 18 astronotu tanıttı. Bu astronotlar birçok habere konuk olurken dikkatleri üzerlerine çektiler.

Ek olarak uzay ajansının, insanları Ay’a göndermek için kullanmayı planladığı dev roket olan Uzay Fırlatma Sistemi’nin ilk mürettebatsız uçuşunu bu yılın sonlarına doğru planladığını belirtelim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir