Güneş Sistemi Üzerinde İlginç Bir Olayı Yaşadı
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Güneş Sistemi Üzerinde İlginç Bir Olayı Yaşadı

0
Güneş Sistemi Üzerinde İlginç Bir Olayı Yaşadı

Güneş Sistemi, yıllar sonra tekrardan gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı. Daha önce 1982 yılında meydana gelen olayın bir sonraki gerçekleşme zamanı ise epey bir süre sonra olacak.

En çok merak edilen durumlardan biri olan gezegenlerin tek sıra olması, 4 Temmuz günü gerçekleşti. Güneş’in etrafındaki yörüngesine devam eden gezegenler, aynı hizada bulunduktan sonra kendi yörüngelerine devam edecek.

Güneş sistemi, gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı

Daha önceden 1982 yılında gerçekleşen olay, 2020’de de kendisini gösterdi. Güneş sisteminde yer alan 8 gezegen sıraya girmiş oldu. Daha önceden, sistemdeki 6 gezegenin aynı hizaya gelmesi 2011’de yaşanmıştı. Ancak sistemindeki gezegenler, 38 yıl sonra tekrar aynı hizada oldu.

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn ve Uranüs birbirinin arkasına geçti. Güneş sistemi aynı hizaya gelmesi olayıyla birlikte gökyüzüne bakıldığında, bazı gezegenleri Dünya’dan görebilmek de mümkün oldu. Halihazırda bazı gezegenler, gece karanlığında Dünya’dan gözlemlenebiliyor. Ancak gece karanlığında göğe bakıldığında fark edilebilen gezegenleri, Güneş’in güçlü ışığından dolayı gündüz görmek oldukça zor oluyor.

Olay canlı olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika’da gözlemlenebildi. Çünkü bu sırada ismi geçen kıtalarda gece saati yaşandı. Bu bölgenin o esnada Güneş’i görmemesi olayın izlenebilmesine olanak sağladı.

Bu olayın ileride 2161 yılında tekrardan gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da aynı durumun 141 yıl sonra tekrardan gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap