Güneş Patlamaları Bilim İnsanlarının Dikkatini Çekti

Güneş Patlamaları Bilim İnsanlarının Dikkatini Çekti

0

Son haftalarda hareketliği gözlemlenen güneş merak uyandırmakta. İncelemelere göre güneşte sık sık patlamalar mevcut. Dünya’yı da yakında ilgilendiren patlamaların son örneği ise NASA tarafından kaydedilmiş durumda. Güneş’te gerçekleşen patlamanın büyüklüğü ise bilim insanlarının dikkatini çekmiş durumda. Ayrıca güneş patlamaları bilim insanlarının dikkatini çekti!

Güneş Patlamaları Merak Uyandırdı

Güneş Patlamaları Bilim İnsanlarının Dikkatini Çekti

Geçtiğimiz günlerde NASA, Gözlemevi üzerinden güneşte büyük bir radyasyon patlaması tespit etti. Kısa süre önce gerçekleşen patlama X1 sınıfı Güneş olayı olarak nitelendirildi. NASA bu sınıfı en büyük Güneş patlaması olarak ifade ediyor. Yaşanan patlamayı, NASA tarafından paylaşılan görselde Güneş’in sağ üst tarafında görmek mümkün.

NASA, Güneş’te yaşanan patlamaları sınıflara ayırmakta. Ayrıca A sınıf en zayıf olayları nitelendirirken, X ise en büyük patlamalara işaret etmekte. Her sınıf da kendi içerisinde numaralarla ayrılıyor. Ek olarak sayılar büyüdükçe patlamanın şiddeti de artıyor. Örnek vermek gerekirse uzmanlar 2003 yılında inanılması güç X28 sınıfı bir Güneş olayı gözlemlemişlerdi.

Yaşanan son patlama Güneş’in son dönemdeli kararsız yapısının bir yansıması. Güneş üzerinde Nisan ayında X2.2 sınıfında bir patlama daha gözlemlenmişti. Güneş üzerinde yaşanan bu olaylar ; radyo iletişimini, elektrik şebekelerini, navigasyon sinyallerini etkileyebileceği belirtiliyor. Ayrıca uzay araçları ve astronotlar için risk oluşturabileceği ifade ediliyor.

Açıklamalara göre 11 senede bir güneşin etkinliği azalıp artmakta. Güneş’in 2025 yılına kadar kararsız yapısını giderek artması beklenmekte. 2025 yılında tepe noktasına çıkacak olan Güneş’in ilerleyen dönemde daha büyük olaylara ev sahipliği yapacağını söyleyebiliriz.

Peki siz yaşanan güneş patlaması hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce bu tarz bir bilgi okumuş muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir