Facebook Gaming Telif Anlaşması Hamlesi Geldi


Sevilen ve bir çok oyun içeriği üreticisinin tercihi olan sosyal medya platformu Twitch, uzun süredir müzikler ve telifleri ile ilgili sorunlar yaşıyor. Gelişen bu sorunlardan dolayı popüler şirket Twitch Sings platformunu kapatmaya karar verdiğini duyurmuştu. Bunun yanı sıra Facebook Gaming telif anlaşması hamlesi geldi.

Facebook Gaming‘de oyun içeriği üreticilerin mevcut durumdaki alternatifi konumundayken müzik telif hakları için de büyük bir adım attı.

Twitch rakibi Facebook Gaming müzik şirketleriyle masaya oturdu

Facebook Gaming, farklı platformlarda oyun içeriği üretenlerin fazlasıyla şikayetçi olduğu ve çözüm bulunması konusunda direttiği konu hakkında ciddi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Bu konu kapsamında Facebook, Universal, Sony, Warner, Kobalt, Merlin ve BMG gibi büyük müzik şirketleriyle kısa süre önce anlaşmaya vardı. Oyun içeriği paylaşanlar belirlenen durumlarda ve şartlarla bu şirketlere ait olan lisanlı müzikleri içeriklerinde kullanabilecekler.

İçerik üreticisinin belirlenen parçaları arka plan olarak kullanmasına izin veriliyor. Anlatılmak ve olması istenen müziği tek başına ya da ön plana çıkarmamak. İçerik içerisinde sesin yükselerek ön plana çıkması sorun olmayacacak.

Facebook ise oyun içeriği platformunda içerik üreticilerine eklenebilecek parçaları da sunacak. Yapıldığı konuşulan bu telif anlaşmasının detayları henüz belli olması. Fakat Facebook muhtemelen yaptığı düzenlemeyle, paylaştığınız parçaların kullanım tarzını detayları ile paylaşacaktır.

Bu anlaşma her ne kadar Facebook için önemli olsa da, farklı platformlarında, müzik şirketleriyle anlaşması yolundaki engelleri kaldırabilir. Hatta yorumlar Google’ın da YouTube için böyle bir anlaşma yapabileceği şeklinde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, Twitch rakibi, Facebook Gaming bu sayede daha da popüler hale gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
Kötü Kötü
4
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
İlginç İlginç
2
İlginç
Aşk Aşk
1
Aşk
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Başarılı Başarılı
4
Başarılı
Lol Lol
4
Lol
Barış Özkan
Diyobi.com sitesi kurucusu ve yazarı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir