Facebook Gaming Telif Anlaşması Hamlesi Geldi

Facebook Gaming Telif Anlaşması Hamlesi Geldi

0

Sevilen ve bir çok oyun içeriği üreticisinin tercihi olan sosyal medya platformu Twitch, uzun süredir müzikler ve telifleri ile ilgili sorunlar yaşıyor. Gelişen bu sorunlardan dolayı popüler şirket Twitch Sings platformunu kapatmaya karar verdiğini duyurmuştu. Bunun yanı sıra Facebook Gaming telif anlaşması hamlesi geldi.

Facebook Gaming‘de oyun içeriği üreticilerin mevcut durumdaki alternatifi konumundayken müzik telif hakları için de büyük bir adım attı.

Twitch rakibi Facebook Gaming müzik şirketleriyle masaya oturdu

Facebook Gaming, farklı platformlarda oyun içeriği üretenlerin fazlasıyla şikayetçi olduğu ve çözüm bulunması konusunda direttiği konu hakkında ciddi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Bu konu kapsamında Facebook, Universal, Sony, Warner, Kobalt, Merlin ve BMG gibi büyük müzik şirketleriyle kısa süre önce anlaşmaya vardı. Oyun içeriği paylaşanlar belirlenen durumlarda ve şartlarla bu şirketlere ait olan lisanlı müzikleri içeriklerinde kullanabilecekler.

İçerik üreticisinin belirlenen parçaları arka plan olarak kullanmasına izin veriliyor. Anlatılmak ve olması istenen müziği tek başına ya da ön plana çıkarmamak. İçerik içerisinde sesin yükselerek ön plana çıkması sorun olmayacacak.

Facebook ise oyun içeriği platformunda içerik üreticilerine eklenebilecek parçaları da sunacak. Yapıldığı konuşulan bu telif anlaşmasının detayları henüz belli olması. Fakat Facebook muhtemelen yaptığı düzenlemeyle, paylaştığınız parçaların kullanım tarzını detayları ile paylaşacaktır.

Bu anlaşma her ne kadar Facebook için önemli olsa da, farklı platformlarında, müzik şirketleriyle anlaşması yolundaki engelleri kaldırabilir. Hatta yorumlar Google’ın da YouTube için böyle bir anlaşma yapabileceği şeklinde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, Twitch rakibi, Facebook Gaming bu sayede daha da popüler hale gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir