İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Dünya’ya En Yakın Kara Delik! Yeni Kara Delik Keşfedildi

Dünya’ya En Yakın Kara Delik! Yeni Kara Delik Keşfedildi


Dünya’ya En Yakın Kara Delik

Dünya’ya En Yakın Kara Delik, geçen yıl ilk fotoğrafının çekilmesiyle birlikte kara delik kavramı daha da görünür bir hale geldi. Uzayda gerçekleşmekte olan gelişmeler her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. İnsanlığın büyük bir kısmının bilmediği bu karanlık boşluk hakkında ulaşılan her bilgi de ister istemez heyecanlandırmaya yetiyor.

Yeni yayımlanan makaleye göre Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi. Pek alışılmadık bir olay ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyen bilim insanları bunu çıplak gözle gece gökyüzünde tespit edilebileceğini bile söylüyor.

Dünya’ya en yakın kara delik Güneş’in dört katı büyüklüğünde

Bilim insanlarının yayımladığı yeni bir makale ile ortaya çıkan alışılmadık olay, La Silla Gözlemevi tarafından 1000 ışık yılı uzağımızda keşfedilen kara deliğin etrafında çıplak gözle de görülebilen iki yıldız döndüğünü de gösteriyor. Uzayın en gizemlisi olan kara delikler hakkında yıllardır çalışmalar yapılıyor.

Gezegenimize en yakın kara deliğin keşfedilişi ise oldukça tesadüfi oldu. HR 6819 adı verilen bu ikili yıldız sisteminde yer almasıyla ortaya çıkan bu kara delik daha önce görülmediği ve fark edilmediği ortaya çıktı. Bu yeni keşif ile birlikte uzayda daha haberimiz bile olmayan binlerce belki de milyonlarca kara delik olabilir.

İlk kara delik fotoğrafının çekilmesiyle kara deliklere olan merakımız iyice arttı. Bu sebeple konu hakkında yazılan makaleler de oldukça dikkat çekici hale geliyor.

Yeni keşfedilen kara deliğin büyüklüğünü anlatmak gerekirse; kara deliğin kütlesinin Güneş’in dört katı olduğunu söylememiz gerekiyor. İnanılmaz boyutlarda olan kara deliğin Dünya’ya uzaklığı 1000 ışık yılı olduğu söyleniyor ve uzmanlar bu kara deliğin insanlık için doğrudan bir tehlikesinin bulunmadığını aktarıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Blogger ile diyobi sitesini nasıl yapabileceğimizi göster yada benzer bir site. Severek izliyoruz seni. 👋❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir