Kara Delik Çarpışması! Tüm Zamanların En Güçlüsü

Kara Delik Çarpışması! Tüm Zamanların En Güçlüsü

0

Uzay bilimine ilgi duyan insanların en çok dikkatini çeken konulardan bir tanesi de kara delik. Bu durum sonucunda kara delik ile ilgili haberler çıktıkça çok konuşulmaya başlanıyor. En güçlü kara delik çarpışması ise son derece merak uyandırıyor.

Kara deliklerin en güçlü, en uzak ve en ilginç çarpışmasını, yerçekimi dalgalarını kullanarak tespit ettiklerini Gökbilimciler açıkladı. Konunun en önemli yanı ise tüm zamanların saptanan en büyük kara delik çarpışmasının olması.

Saptanmış en büyük ve en güçlü kara delik çarpışması

kara delik çarpışması

Birbirleriyle çarpma eylemi gösteren kara delikler devasa boyutlarda olmasıyla adından söz ettiriyor. Sözünü ettiğimiz kara deliklerden birisi Güneş’ten yaklaşık 66 kat daha büyükken bir diğeri ise 85 kat büyüktü. Bu devasa karanlık deliklerin çarpışması sonucunda da Güneş’ten 150 kat kadar büyük yeni bir kara delik oluştu.

Bahsedilen rakamlar üzerinde düşünüldüğü zaman gerçekten inanılmaz. Saptanan kütle çekim dalgalarını inceleyen bilim insanları söz konusu çarpışmayı ‘’ GW190521’’ olarak adlandırdı.

2015’ten beri LIGO ve Virgo, yerçekimi dalgalarını algılayarak evrene yeni bakış açıları ile bakmayı sağlıyor. Uzay-zaman dokusundaki bu dalgalanmalar, normalde sıradan teleskoplarla görülemeyen kara deliklerin birleşmesi gibi olayları ortaya çıkartabiliyor.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Simon Portegies Zwart: “Bu keşifle ilgili her şey akıllara durgunluk veriyor” diyor.

Çalışmada imzası bulunan astrofizikçi Meg Millhouse: “LIGO ve Virgo iş birliği, yepyeni sistemler keşfetmeyi, bizi şaşırtacak bir şey bulmayı umuyordu. GW1900521 kesinlikle bu şaşırtıcı olaylardan biri” olarak tanımladı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir