13 Milyar Yaşında, Keşfedilmiş En Yaşlı Kara Delik
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri

13 Milyar Yaşında, Keşfedilmiş En Yaşlı Kara Delik

0
 
Bilim İnsanları, ışınları doğrudan Dünya’yı hedef alan yaşlı bir süper kütleli kara delik keşfettiler. Dünya’ya radyasyon yayan süper kütleli kara deliğin ışınlarının 13 milyar ışık yılı öteden geldiği tespit edildi.
 


 
 
Araştırmacılar, parçacık ışınları Dünya’ya ulaşan süper kütleli bir kara delik keşfettiler. Yapılan gözlemler devasa kozmik nesnenin şimdiye kadar keşfedilen en eski ve en uzak kozmik nesne olduğunu ortaya çıkarmakta. Araştırmacılar, süper kütleli kara deliğe PSO J030947.49 + 271757.31 isimini verdiler. 
 
PSO J030947.49 + 271757.31 ismi verilen süper kütleli kara delik Dünya’ya parçacık ışınları göndermesine rağmen gezegenimiz için bir tehlike arz etmiyor. Çünkü süper kütleli kara delik Dünya’dan milyarlarca ışık yılı uzakta bulunuyor.
 
Dünya’dan bu kadar uzaklıkta olan süper kütleli kar deliğin radyasyon ışınları, Büyük Binoküler Teleskop (LBT) adı verilen teleskop ile tespit edildi. Araştırmacılar, LBT ile yaptıkları gözlemlerde süper kara deliğin bileşimi ve yapısal özellikleri hakkında bilgi toplamaya çalıştılar.
 
İtalya’da bulunan Insubria Üniversitesi’nden astrofizikçi Silvia Belladitta, aktif bir galaksinin çekirdeği, yıldızlar ve gazla beslenen süper kütleli kara deliğin parlak spektrumlar yaydığını söyledi.
 
 
 

Kara deliğin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgilerin yanında yaşı hakkında bilgiler de gözlemler neticesinde belirlenebildi. LBT tarafından toplanan verileri göre PSO J030947.49 + 271757.31’den gelen saptanabilir ışınlar neredeyse 13 milyar yıl önce kara delikten yayıldı.
 
Araştırmacılardan Silvia Belladitta, “Keşfimiz sayesinde evrenin yaşamının ilk bir milyar yılında güçlü ışınlar yayan çok sayıda büyük kara delik olduğunu söyleyebiliriz. Elde ettiğimiz sonuçlar, evrendeki büyük kara deliklerin kökenlerini açıklamaya çalışan teorik modellere ciddi kısıtlamalar getiriyor” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap