Yorgunluğun Üstesinden Gelmek! Zihinsel Hile

Yorgunluğun Üstesinden Gelmek! Zihinsel Hile

0
Yorgunluğun Üstesinden Gelmek!

Yorgunluğun Üstesinden Gelmek, Pico Simón Bolívar, Kolombiya’nın en yüksek dağlarından biridir. Zirvenin yakınında, deniz seviyesinden sadece yarısı kadar oksijen var ve 5,500 m (18,000 feet) aşağıda baş döndürücü. Oradaki hava yürümeyi zorlaştırıyor ve yorgunluğa ve baş ağrısına neden oluyor, bu yüzden vücut adapte olmaya çalışıyor: solunum hızı artar, kalp daha hızlı atar ve kan damarları dokulara daha fazla oksijen almak için genişler.

Yorgunluğun Üstesinden Gelmek, Tahmin edebileceğiniz gibi, birine nefes almak için bir oksijen tankı vermek bu değişiklikleri tersine çevirecektir. Hızla daha az yorgun hissedecekler ve kalp atış hızları ve nefesleri normale döndükçe kafaları vurmayı bırakacaklar. Bekleyemeyeceğiniz şey, oksijen tankı sahte ise tamamen aynı şeyi elde edebilmenizdir – boştur.

Fabrizio Benedetti bu deneylerin arkasındaki bilim adamı. İtalya’da Torino Üniversitesi’nde bulunan insanlara Kolombiya, Alaska ve Alpler’deki laboratuvarlarındaki dağlara plasebo oksijeni verdi ve aynı şeyi gözlemledi – sahte oksijen tankları gerçek şeyin etkilerini taklit edebilir .

Etki, konuya sadece birkaç kez gerçek bir oksijen tankı verilirse, bilmeden sahte bir tanesine geçilmeden önce çalışır. Bu şekilde, vücutları oksijen vuruşu bekler. Dikkat çekici bir şekilde, tank şimdi boş olmasına rağmen, laboratuvar tabanlı yüksek irtifa yürüyüş egzersizi sırasında fiziksel performansı hala artırabilir. Soru şu – nasıl?

Benedetti, “Bu bir milyar dolarlık soru” diyor. “Kanda oksijen yok, vücutta oksijen yok, ama gerçek oksijenle aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Asıl cevap bilmiyoruz. ”

Yorgunluğun Üstesinden Gelmek –Daha sert, daha hızlı, daha güçlü

Yorgunluk nasıl yok olur?

Normalde tıbbi bir bağlamda plasebo etkisini duyuyoruz. Genellikle bir şeker hapından başka bir şey olmayan, tedavinin kendisinin diğer herhangi bir etkisinden ziyade bir tedavinin işe yarayacağına dair inancın olumlu sonucu . Plasebo her şeyi semptomlarını iyileştirmek için gösterilmiştir Öksürük ve ağrı için depresyon ve hatta Parkinson hastalığı .

Daha yakın zamanda, Benedetti gibi bilim adamları plaseboların spor dünyasında nasıl çalışabileceği ile ilgilenmeye başladılar. Herhangi bir profesyonel sporcu size kazanma hakkındaki inançlarının başarıda büyük bir rol oynadığını söyleyecektir ve araştırmalar, beklentilerini değiştirerek plasebo etkisinin ne kadar hızlı veya ne kadar ileri gidebilecekleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Bir çalışmada , iyi eğitimli rekabetçi bisikletçiler, bir zaman denemesinden önce sıfır, düşük veya yüksek dozda kafein alacakları söylendi (ancak gerçekte hepsine plasebo verildi – bu alanda deneyler genellikle aldatma içeriyor). Küçük bir doz aldıklarını düşünen sporcular başlangıç ​​seviyesinden% 1.5 daha iyi performans gösterirken, yüksek doz grubu 10km’lik (6.2 mil) bir yarışta% 3’lük bir güç artışı gösterdi.

Kent Üniversitesi Psikoloji Okulu’ndan Chris Beedie, araştırmanın baş yazarı olan “Yüzde üç pek kulağa pek gelmiyor. “Ama elit olarak, bu Olimpiyat madalyası kazanmakla ilk 10’a girmemek arasındaki fark. Bu üç yüzdeyi elde etmek için çok çalışıyorsunuz. ”

Bu alandaki bilim adamları, inert bir hapın hayatlarını yorucu eğitim rejimlerine adayan ve en iyi zamanlarından bir saniyelik kesirleri tıraş etmeye çalışan insanlar üzerinde nasıl dramatik bir etkiye sahip olabileceğini anlamak istiyorlar. Beedie, sporcuların kendilerinin “daha ​​fazla uyanık” veya “daha ​​heyecanlı” hissettiklerini bildirme eğiliminde olduğunu söylüyor. Yani, kesinlikle basit bir açıklama var – birine plasebo vermek onları daha fazla denemeye zorlamıyor mu?

“Deneysel olarak ayrılmak çok zor” diyor Beedie. “Veriler kesin değil, ancak gördüğümüz şey, daha yüksek kalp atış hızı, daha yüksek kan laktat birikmesi veya daha yüksek ventilasyon görmeden% 2-3 daha yüksek performans seviyeleri. .” Başka bir deyişle, bir plasebodaki sporcular, bir galon yakıttan daha fazla mil alan bir araba gibi, bir şekilde vücutlarından daha fazla ekonomi alıyor gibi.

Bu gibi deneyler, plasebo etkisinin performansı nasıl geliştirdiği konusunda daha bilinçaltı bir mekanizmaya işaret etmektedir. Araştırmacılar bunun ne olabileceğini göstermekten çok uzaklar, ancak bazı açık adaylar var.

Kaynak: https://www.bbc.com/future/article/20200501-the-performance-enhancing-trick-to-being-a-better-athlete

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir