Corona ve Diğer Virüslere Karşı El Yıkamanın Önemi

Corona ve Diğer Virüslere Karşı El Yıkamanın Önemi

0

Türkiye’de ilk corona virüsü (COVID-19) vakasının görülmesinden sonra herkes market ve eczanelerdeki dezenfektan ürünlerine koştu. Raflarda tozlanmaya yüz tutmuş olan jeller ve kolonyalar, bir anda tükendi ancak uzmanlar, sabunla 20 saniye el yıkamanın virüsten korunmanın en etkili yolu olduğunu söylüyor.   Salgın temalı filmlerde gördüğümüz bazı sahneleri gerçek hayatta da yaşamamıza neden olan yeni tip corona virüsü ya da resmi adıyla COVID-19, tüm dünyayı Hollywood setine çevirmiş durumda. Siyasetçisinden sporcusuna, oyuncusundan üst düzey yöneticilere kadar her kesimden insana bulaşan COVID-19, dünyada müthiş bir panik ve korku havasına neden oldu.  

Vaka sayısının dramatik bir şekilde artması, hem vatandaşlar hem de devletler tarafından alınan önlemleri farklı bir boyuta taşıdı. Marketlere ve eczanelere akın eden insanlar, dezenfektan ürünlerinin olduğu rafları tamamen boşalttı. Uzmanlar, her türlü dezenfektan ürününün virüslere karşı yüzde 99 oranında etkili olduğunu ancak çok fazla kullanılması halinde elde çeşitli yaralara neden olabileceği konusunda uyarıyor. Bu durumda, virüse karşı savunmasız hale gelebileceğinizi belirten uzmanlar, başvurulması gereken yegane yöntemin el yıkama olduğunu ifade ediyor.  

Ünlü bilim dergisi Popular Science’ta yer alan bir yazıda Emory Üniversitesi’nde salgın hastalık ve küresel sağlık alanında profesör olarak görev yapan Matthew Freeman, Sabunla 20 saniye el yıkamak; kendinizi, ailenizi ve etrafınızdaki insanları korumanın en önemli yollarından biridir” diyor.   Düzenli olarak yapılması gereken fiziksel bir temizlik aktivitesi olan el yıkama, neredeyse tüm bulaşıcı hastalıklara karşı büyük bir önlem alınmasını sağlıyor. Sabun, cildinizdeki yağları ve kirleri parçalarken, su ise parçalanan bu yağ ve kirleri uzaklaştırarak mikropları alıp götürüyor. Prof. Dr. Freeman, ellerinizi birbiriyle ovuşturarak, yağları ayırmak için gereken sürtünmeyi oluşturduğunuzu söylüyor.  

El yıkamanın ne kadar etkili ve önemli olduğunun yüzlerce yıldır bilinen bir şey olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Freeman, dünya üzerindeki pek çok dinin, el yıkamayı ibadetin bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor. Buna rağmen Prof. Dr. Freeman, el yıkamanın geniş kitlelerce benimsenmesinin çok uzun bir zaman aldığını söylüyor.  

Yapılan araştırmalar, insanların yalnızca yüzde 19’unun banyoyu kullandıktan sonra ellerini yıkadığını gösteriyor. Ayrıca bazı çalışmalara göre, ellerini düzenli yıkayan insanlar dahi sabunu 20 ila 30 saniye köpürtmüyorlar.   Yeni tip corona virüsü salgını hakkındaki haber bombardırmanının insanlara ellerini yıkamayı hatırlattığını ifade eden Prof. Dr. Freeman, bunun yalnızca dönemsel değil, her zaman yapılması gereken bir aktivite olduğuna da dikkat çekiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir