Yeni Koronavirüs Varyantı Ortaya Çıktı! Çok Hızlı Yayılıyor

Yeni Koronavirüs Varyantı Ortaya Çıktı! Çok Hızlı Yayılıyor

0

Yeni koronavirüs varyantı ortaya çıktığı haberleri gelmeye başladı. Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü açıklama yaptı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde görülen yeni bir koronavirüs varyantı bulunduğunu belirtti. Söz konusu bu varyantın kodu C.1.2 olarak belirtilmekte. Bunun yanında anlık olarak mevcut bulunan tüm varyantlardan daha hızlı yayılma göstermekte.

Yeni Koronavirüs Varyantı Ortaya Çıktı

Yeni Koronavirüs Varyantı C.1.2

Yaklaşık olarak iki yıldır koronavirüs salgınının hayatımıza büyük oranda etkisi mevcut. Son dönemlerde ise delta ismiyle anılan varyant nedeniyle COVID-19 salgını, aşılamaların tamamlanmadığı taktirde duracağa benzemiyor. Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? Çünkü delta varyantı güçlü ve çok hızlı bir şekilde yayılmakta. Bunun yanında ülkelerdeki vaka sayılarını yeniden tavan yapmaya başlamış durumda.

Salgın, dünya genelinde insanları fazlasıyla yormakta. Ayrıca yaşanan son gelişme, delta varyantının koronavirüsün son mutasyonu olmadığını bizlere gösterdi. Daha önce virüsün mutasyona uğraması nedeniyle çok konuşulan Güney Afrika’dan gelen haberler, koronavirüsün “C.1.2” isimli yeni bir varyantının ortaya çıktığını gösterdiyor. Konuyla ilgili açıklama, Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden geldi.

Güney Afrikalı bilim insanlarından yapılan açıklamalara göre söz konusu varyant, ilk kez mayıs ayında tespit edildi. Üstelik yalnızca Güney Afrika değil Yeni Zelanda, İsviçre, Portekiz, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve hatta Çin’de de bu varyantın görüldüğü ifade edildi. Uzmanlar, yeni varyantın virüsün orijinal halinin çok sayıda değişim geçirmiş bir versiyonu olduğunu söylüyor.

Söz konusu varyantın telaşlandırıcı yanı, çok hızlı yayılıyor olması. Ayrıca bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre bu varyantın yayılım hızı, yılda 4.18. Bu da C.1.2’nin şu ana kadar tespit edilen tüm varyantlardan daha hızlı yayıldığı anlamına gelemkte. Uzmanlar, C.1.2’nin delta varyantı yerine geçebileceğini düşündüklerini, bununla ilgili olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyorlar. Hakkındaki bilgiler henüz bir tıp dergisinde yayımlanmayan varyantın, yakın bir gelecekte tüm sağlık otoritelerince kabul görmesi bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir