iOS Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Tehlikede Olabilir

iOS Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Tehlikede Olabilir

0

Ne yazık ki App Store’daki bazı uygulamalarda virüs tespit edilebiliyor. Virüslerin tespit edildiği durumlarda kullanıcılara uygulamayı silmeleri için uyarı geliyor. Geçtiğimiz günlerde diğer virüslere oranla geniş kapsamlı bir virüs fark edildi. Bir e-postaya göre özellikle de uygulama geliştiricilerini hedef alan sahte Xcode virüsü, 128 milyondan fazla cihazı tehlikeye soktu. iOS Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Tehlikede Olabilir

iOS Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Tehlikede Olabilir

iOS Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Tehlikede Olabilir

Geçtiğimiz 2015 yılında iOS cihazlar için uygulama geliştirmeye yarayan Xcode’un sahte bir sürümü ortaya çıkmıştı. Çıkan sahte sürüm orijinali ile birebir gözükse de kaynak kodlarında virüs vardı. Söz konusu olan sahte yazılımı kullanarak milyonlarca geliştirici uygulamalar geliştirdiler ve App Store’da yayınladılar. Bu zamana kadar 2,500’den fazla uygulamanın bu yazılımla geliştirildiği bilgisi mevcut. Üstüne üstlük sahte yazılım ile geliştirilen uygulamalar arasında Angry Birds 2 gibi oyunlar da mevcut.

Ne yazık ki sahte Xcode saldırısı geliştiriciyi etkilemekle kalmıyor, geliştirilen uygulamayı indirenleri de etkiliyor. Bu sayede 128 milyon gibi büyük bir kullanıcı kitlesine bulaşabilmeyi başarmış durumda. Söz konusu yazılımın çok indirilmesinin nedeni ise Apple’ın sunucuları yavaş olduğu için geliştiricilerin alternatif indirme kaynakları aramasıydı.

Söz konusu olay Apple ve Epic Games’in arasındaki tartışmayı konu alan bir e-posta sayesinde ortaya çıktı. Ortaya çıkan e-postadaki yer alan bilgiye göre virüsün bulaştığı cihazların 18 milyonu ABD’de yer almakta. Ayrıca ülkemiz dahil olmak üzere Avrupa’da bu virüse ne kadar cihazın yakalandığı bilgisi mevcut değil. Ancak virüslü uygulama indirmelerinin %55’inin Çin’de olduğu bilinmekte.Maalesef Apple tarafından sahte Xcode virüsü ile ilgili herhangi resmi bir açıklama gelmedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir