BMW, Otomobil Satışlarının Düşüşü Üzerine Konuştu
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

BMW, Otomobil Satışlarının Düşüşü Üzerine Konuştu

0
Otomobil Satışlarının Düşüşü. BMW yetkilileri konuştu.

Dünyayı tümüyle etkileyen koronavirüs salgını, bir çok ülke gibi Almanya’daki otomobil ticaretini de durma noktasına getirdi. Oliver Zipse BMW Yönetim Kurulu Başkanı, yaptığı röportajda yaşanmakta olan ciddi bir durumun büyük şirketler için bile tehlike unsuru olabileceğini söyleyerek konunun önemine vurgu yaptı. Otomobil Satışlarının Düşüşü..

Koronavirüs salgını, ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’in Wuhan kentinden bir çok ülkeye yayıldı. Virüsün fiziksel etkilerinin yanında ekonomik etkileri de küçük görülecek durumda değil. BMW Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Zipse, gündemdeki konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Zipse, aldıkları tedbirlerle ilgili adımlara mutlak öncelik diyerek “Özellikle likiditemizi korumak amacıyla büyük ölçekli tedbirler aldık” ifadelerini kullandı.

Daimler-Benz de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, finansal esnekliğini artıran bankalarla 12 milyar euroluk yeni bir kredi limiti üzerinde anlaşma sağlandığını duyurdu. Volkswagen CEO’su Herbert Diess’ten gelen ‘virüs kaynaklı düşüşlerin 12 dev markaya haftada 2 milyar euroya mal olduğu’ yönündeki açıklamaydı. Otomobil Satışlarının Düşüşü..

Resmi istatistikler, korona virüsün insanlığın yarısını eve hapsettiği mart ayında Almanya genelindeki yeni otomobil kayıtlarının neredeyse 30 yıl içinde görülen en düşük seviyeye düştüğünü ortaya çıkardı. Araç şirketlerinde görev yapan bir yetkiliye göre satışlar yıllık bazda %38 düşüşle 215.100 olarak kaydedildi.

Otomobil Satışlarının Düşüşü, Almanya

Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA), “Kamu yaşamına etki eden büyük sınırlamalar, otomobil bayilerinin kapatılması ve lisans ofislerine sınırlı çalışma getirilmesi gibi gerekli sağlık politikası önlemleri otomobil ticaretini frenledi” açıklamalarında bulundu. Verilen bilgilere göre iç talep %30 düşerken, dış siparişlerdeki düşüşse %37 olarak kayda geçti. 3 aylık karşılaştırmada ocak/mart dönemindeki satışlar yıllık %20 düşüş gösterdi. Bazı analistler, nisan ayının daha kötü geçebileceği konusunda tahmin bildirdi.

Kısıtlamaların daha da sert olduğu Avrupa’nın virüs merkez üssü İtalya’daysa perşembe günü yayınlanan veriler mart ayında satışların yıllık %85’ten fazla düşüş gösterdiğini ortaya çıkardı. Otomobil endüstrisi araştırma merkezi Promotor şirketinin uzmanları, İtalya’daki satışların ülkede otomobil sahipliğinin henüz yeni başladığı 1960’ların başlarıyla karşılaştırılabilir bir düzeyde olduğunu kaydetti. Uzmanlar ilerleyen günlerde satışların daha da düşeceğini öngördüklerini de ekledi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir