BMW Joystick Direksiyon Patenti Aldı! Otonom Araçlar İçin

BMW Joystick Direksiyon Patenti Aldı! Otonom Araçlar İçin

0

BMW otonom araçlarının çalışmalarına hız verirken, 4. seviye otonom araçlar için dikkat çekici bir direksiyon patenti aldı. Dünya devi şirketin geleceğin otomobilleri için düşündüğü direksiyon, klasik simit değilde joystick’e benziyor. BMW Joystick direksiyon için hareketleniyor.

Otonom araçlar arasında 5. seviyesi göz önünde bulundurulduğunda sürücülerin direksiyon veya benzeri herhangi bir şeye ihtiyacı olmayacak. Çünkü yapay zeka, kat edilmek istenen yolun tamamını yardım almadan tek başına gidebilecek.

Fakat aynı zamanda 5. seviye otonom araçlar sahip olabilmek için önümüzde çok fazla bir zaman mevcut. Tam otonom araçların yasal düzenlemelere tabi olması, insanlar tarafından güvenilir olarak görülmesi ve yaygın olarak kullanılmasına henüz daha yıllar var.

Yapay zekanın ön planda olduğu 5. seviyedense 4. seviye otonom araçların karşımıza çıkacağı zamanın daha yakın olduğunu belirtmekte fayda var. 4. seviye olan otomobillerde yolculuğun yüzde 90’ında kontrolü ellerinde bulunduracak olsalar bile bazı noktalarda sürücünün de kontrolü devralması gerekecek.

Bu nedenle bir kıyaslama yapmak gerekirse, 4. seviye otonom araçlar ile 5. seviye otonom araçlar arasındaki en belirgin farkın direksiyon simidi olacağını söylemek doğru olacaktır. Ancak 4. seviye araçlarda direksiyon simidine şimdiki otomobiller kadar ihtiyacımız olmayacağından değişik tasarımlarla karşılaşmamız hiçte şaşırtıcı olmaz.

BMW Joystick Direksiyon Patenti Aldı!

BMW Joystick Direksiyon Patenti Aldı

BMW, 4. seviye otonom araçlar için yeni bir direksiyon simidi patentini kısa süre önce aldı. Daha çok çift başlı bir ‘joystick’ koluna benzeyen tasarım, 4. seviye otonom araçlarda direksiyon simidine ihtiyaç azalacağı için daha ufak ve estetik bir tasarım ortaya koyuyor.

Tasarımdan anladığımız kadarıyla söz konusu tasarım, ‘direksiyon simidini’ iki elle kavramayı gerektirecek. Yanlarda ve üzerinde bulunan kontrol butonları ise manuel sürüş sırasında vites, far, silecek gibi ekipmanların kontrol edilebilmesini sağlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir