Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri! Karantina Önerileri

Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri! Karantina Önerileri

0
Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri. Dünya geneline yayılan virüsten korunma yolları

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınını dünya genelinde birçok ülkede milyonlarca insanı evlerinde, sosyal temastan uzak yaşamaya alıştırmaya çalışıyor. Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri..

Günlerce ve hatta aylarca dünyadan uzakta, kısıtlanmış belirli alanlarda, uzayda görev yapan astronotlar, karantinanın getirmiş olduğu yenilik ve sıkıntılarla başa çıkabilmek için tavsiyelerde bulundu. Avrupa’nın virüsten en çok etkilenen ülkelerinden biri olan İtalya’da, astronotların tecrübe ve birikimlerine başvurulmaya başlandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda çalışmakta olan İtalyan astronotlar Samantha Cristoforetti ve Paolo Nespoli’nin karantina için verdikleri tavsiyeler televizyon kanalları ve gazetelerde yayımlandı.

Uzayda 313 gün geçiren Avrupa Uzay Ajansı astronotu Paolo Nespoli, Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamalarda tecrübelerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Nespoli, “Evdeki karantina dönemimizde aklımızı yitirmememiz için uzman tavsiyesi verir misiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Günlük bir program yapmak fazlasıyla önemli, günün kendiliğinden geçmesine izin vermeyin, uyanma saatinizi sürekli erteleyip geçe kaydırmayın. Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) lüksümüz, sizin için her şeyi planlayan birilerinin olmasıydı, biz yalnızca üzerimize düşen görevi yerine getiriyorduk. Burada Dünya’da ise kendi planınızı kendiniz yapmalısınız.

“Sabahtan akşama kadar vakit geçirip meşgul olabileceğiniz şeyler bulun: evden çalışanlar için bu çalışmak olabilir, yemek yapmak, ev içerisinde temizlik yapmak, çamaşır yıkamak, evi toparlamak olabilir.”

Paolo Nespoli, hayatını kaybeden Covid-19 hastalarının sevdiklerine veda etme şansı bulamamasının yarattığı acıyı anladığını da söyledi ve “Annem öldüğünde ben uzaydaydım, o yüzden bu hissi anlayabiliyorum. Ama sonuçta esas trajedi, sizin o anda orada olamamanız değil, hayatını kaybeden insanların artık burada olmaması” dedi.

Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri, ‘Telefon Kabini Gibi’

“Başka insanlarla aynı mekanda yaşamı iyi yönetebilmek için herkesin yalnız kalabileceği bir alan bulması önemli. Küçük evlerde yaşayanlar için bu çok kolay olmayabilir ama biraz çabayla çözüm bulunabilir.

“Biz Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir telefon kabininden çok az daha büyük bir odayı kullanıyorduk. Bu alanın farklı gün ya da saatlerde farklı kişilerce kullanımı organize edilebilir.”

Riskleri Göz Önünde Bulundurun

Kanadalı emekli astronot Chris Hadfield: ”Mevcut risklerin farkında olun. Güvenilir kaynaklardan, sizin, ailenizin, sevdiklerinizin karşı karşıya olduğu gerçek riskleri öğrenin. Kendinize hedef belirleyin. Bu akşamüstü, bu hafta, gelecek ay neyi halletmek istediğinizi düşünün.

“Sizi kısıtlayan şeyleri, maddi kaynaklarınızı, yükümlülüklerinizi de hesaba katın. Bunları yaptıktan sonra eyleme geçin. Bir şeyler yapın. Daha önce yaptığınız şeyler olması şart değil. Ailenizle ilgilenin, yeni bir projeye başlayın, gitar çalmayı öğrenin, yeni bir dil öğrenin, kitap okuyun, yazın, yaratın.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir