beIN Sports’un Fenerbahçe’ye Açtığı Dava Kararı Açıklandı

beIN Sports’un Fenerbahçe’ye Açtığı Dava Kararı Açıklandı

0

Fenerbahçe, sloganlarla maça çıkması nedeniyle beIN Media Group tarafından dava açıldılar. Ayrıca beIN Sports’un Fenerbahçe’ye açtığı dava kararı açıklandı.

Yapılan habere göre; Şirketin, Fenerbahçe Futbol A.Ş. ve Fenerbahçe Spor Kulübüne “markaya tecavüz” istemli açtığı davada karar çıktı.

Protesto eylemlerinin TV kameraları önünde lig maçlarında gerçekleştirilmesini gösterdi ve bunun açıkça bir saldırı olduğunu dile getirdi. beIN, Fenerbahçe’nin marka hakkına yönelik tecavüz ve haksız rekabet eylemlerinin durdurulmasını istedi.

beIN Sports’un Fenerbahçe’ye Açtığı Dava Kararı Açıklandı

beIN Sports'un Fenerbahçe'ye açtığı dava

Marka hakkına yönelik tecavüz eylemi ve haksız rekabet yaşandığını belirtip kararın hemen alınmasını istedi. Sloganında yer alan ”be” ifadesi beIN Media’nın ”be” ifadesiyle benzer. Bundan dolayı gösterdiği için marka hakkına tecavüz olarak nitelendirdiler.

Markaya tecavüz yok:

Fenerbahçe’nin protesto amaçlı giydiği tişört, eşofman ve reklam panolarında mevcut. “be FAIR” “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” sloganların ticari amaç taşımamakta. Ayrıca ticari herhangi bir fonksiyona hizmet etmemesi nedeniyle markaya tecavüz olmadığı kararı mevcut.

Ancak mahkeme, Fenerbahçe’nin kullandığı “be FAIR” sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verdi.

“be FAIR” sloganının ise şirketin markalarına ait “be” ile başlaması harflerin ve kelimelerin yazı karakterinin aynı olması, beIN Group’a ait tescilli markaların tescil olduğu rengi ve şekli ile benzer şekilde kullanılması ayrıca “be  FAIR” kelimesinin “Adil ol” anlamına geldiği, bu nedenle beIN Group’a yönelik protesto mahiyetinde olduğu, beIN markalarına da benzerlik teşkil etmesi ve halkın gözünde olumsuz bir çağrışım yaratabileceği ihtimali olduğu, bu ihtimalin şirketin ticari itibarının zarar görebileceği ve haksız rekabet hükümlerine aykırılık teşkil edebileceği, bu nedenle davanın etkinliğinin sağlanması açısından, “be FAIR” sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verilmiştir.”

Gerçekleşen olaylar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir