2020 Yılının En Güzel Uzay Fotoğrafı! NASA Paylşatı

2020 Yılının En Güzel Uzay Fotoğrafı! NASA Paylşatı

0

2020 Yılının En Güzel Uzay Fotoğrafı! NASA yeni yıla girmemiz sırasında eski yıl 2020’ye veda amacıyla fotoğraf paylaştı. Hubble ve Spitzer uzay teleskopları aracılığı ile çekilen görüntülerin birleştirilmesi sonucu oluşan Orion Nebulası yayınlandı. Görsel çok kısa sürede fazlasıyla ilgi topladı.

NASA, resmi blogu üzerinden ”günün resmi” adıyla her gün birbirinden güzel fotoğraflar paylaşıyor. 2020’ye veda ettiğimiz gün olan 31 Aralıkta ise özel olarak bir paylaşım yaptı. Orion Nebulası’ndan bir kozmik havai fişek gösterisi olarak adlandırabileceğimiz inanılmaz bir fotoğraf paylaştı.

Hubble Uzay Teleskobu ile Spitzer Uzay Teleskobu’nun beraber çalışması ile birlikte 1.500 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız oluşum fabrikasının detaylarını ortaya çıkartıldı. Orion Nebulası’ndaki hidrojen, kükürt ve hidrokarbon gazlarının oluşturduğu girdapları ve nebulanın ev sahipliği yaptığı “bebek yıldızları” ortaya koyuyor.

2020 yılının en güzel uzay fotoğrafı! Orion Nebulası’nın fotoğrafı

2020 yılının en güzel uzay fotoğrafı! Orion Nebulası'nın fotoğrafı

Fotoğrafa tam boyutlu olarak ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hubble teleskopu, ultraviyole ve görünür ışık spektrumlarında görüntü elde etmekte. Trapezium olarak bilinen ve büyük yıldızlardan gelen yoğun ultraviyole radyasyon ile ısıtılmakta olan ve iyonize edilen hidrojen ve kükürt gazını yakalıyor. Spitzer ise kızılötesi spektrumda görüntüler elde ederek Orion’daki karbon açısından zengin molekülleri ortaya koyuyor.

Bulutsuları incelemek ve veriler elde etmek, bilim insanları için büyük öneme sahip. Zira uzay, yüz milyarlarca galaksiye ve yıldıza ev sahipliği yapıyor olsa da aslında uzayın büyük bir bölümü yıldızlararası gaz ve tozdan, yani bulutsulardan oluşuyor.

NASA’nın 2020 yılına veda amacıyla paylaştığı bu görsel ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir