YÖK Başkanı’ndan Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Açıklaması!
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

YÖK Başkanı’ndan Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Açıklaması!

+ - 0

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, artan vaka sayıları sebebiyle üniversitelerdeki eğitime ara verilip verilmeyeceğini açıkladı. YÖK Başkanı’ndan Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Açıklaması!

YÖK Başkanı’ndan Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Açıklaması!

YÖK Başkanı'ndan Üniversiteler İçin Uzaktan Eğitim Açıklaması!

Ne yazık ki tüm dünyayı etkisi altına almış olan Koronavirüs devam etmekte. Üstelik yeni çıkan Omicron varyantı birçok ülkede mevcut. Ayrıca söz konusu varyant ülkemizde de etkisini göstermeye başladı. Üstelik vaka sayıları, son günlerde fazlasıyla yüksek. Doğal olarak da Türkiye’de yeni tedbir ve kısıtlama gibi konular gündemde. Ayrıca konuyla ilgili yeni bir açıklama ise üniversite öğrencileri için yapıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından yapılan açıklamalarda, üniversitelerin kapatılmayacağından söz edildi. Özvar, eğitimin tüm illerde sürdüğünden bahsetti ve bu durumun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini açıkladı. Ek olarak üniversitelerin konuyla ilgili kararlar alabileceğini belirtti. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek açıklamaların üniversite yönetimlerini de bağladığını belirtti.

Ayrıca Prof. Dr. Erol Özvar şu cümleleri kullandı: “Eğitim ve öğretimin devamı yükseköğretim kurumları için fevkalade önemli bir öncelik. Bizler pandemi döneminde, salgın döneminde de üniversitelerimiz eliyle hiçbir zaman çok kısa bir dönem hariç eğitim öğretimimiz kesintiye uğramadı. Bu bizler için fevkalade önemlidir. YÖK bütün illerimizde bu salgın ortamında eğitim, öğretim faaliyetlerini sürdürdü. İnşallah bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.

Salgın yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdüremeyecek bir duruma gelmesi durumunda ki o zaman bütün üniversitelerimiz, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri ve kararları doğrultusunda bu eğitim, öğretim ve usulleri konusunda da karar almaya yetkilidirler. Bu konuda yetkili YÖK, kararları üniversitelerimizin yönetimlerine bırakmış vaziyettedir. Böyle olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Çünkü salgın şartlarının her ilde birbirinden farklılık gösterdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bu çerçevede üniversitelerimiz bu salgınla ilgili olarak ellerindeki veriye bakarak ve ildeki Hıfzıssıhha Kurulu, Valilik ve diğer ilgili birimlerle istişareler etmek suretiyle üniversiteleriyle alakalı kararlar alabilecektir.

Bir kısım üniversitelerimizde online veya dijital olarak uzaktan öğretim usulüyle verilen ders sayılarında veya oranlarında farklılık olabilir. Bunlar üniversitelerimizin aldığı karar gereğidir, bunu da bu vesileyle ifade etmek istiyorum.”

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap