Yerli Uçan Araba Cezeri Havalandı! Test Uçuşları Başladı

Yerli Uçan Araba Cezeri Havalandı! Test Uçuşları Başladı

0
Yerli Uçan Araba CEZERİ Havalandı

Herkesin merakla ve heyecanla beklediği yerli uçan araba Cezeri ile ilgili sevindirici haber 15 Eylül tarihinde geldi. Savunma sanayi söz konusu olduğu anda ülkemizde ilk akla gelen şirketlerden birisi BAYKAR. BAYKAR şirketi geliştirmiş olduğu Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri’yi havalandı.

Yerli Uçan Araba Cezeri Havalandı

Tamamen yerli olan ve Türk mühendislerin tasarladığı 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde yerden 10 metre yükseldi. 11 Eylül’de başlayan testlerde güvenlik halatları ile havalanan Cezeri, 14 Eylül’ü 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı.

Akıllı uçuşa sahip ve otonom şekline sahip olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece gerçekleştirilen iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı. 15 Eylül tarihinde yapılan ikinci test uçuşunda ise 10 metre yükseldi.

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar test uçuşu sonrasında şu ifadeleri kullandı;

“Yaklaşık 1.5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Araba, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Siz yerli uçan araba hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir