Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor! Yapılan Araştırma Sonucu Şaşırttı

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor! Yapılan Araştırma Sonucu Şaşırttı

2

Dünya yörüngesine yıllardan beri binlerce uydu fırlatıldı. Ayrıca fırlatılan bu uydular yaklaşık 3.000 civarlarında ve Dünya’nın çevresinde dönmekte. Gezegenimizin çevresi adeta uydu ağı ile kaplanmış olarak görülmekte. Bu durum ilerleyen zamanlarda tehlike arz edebilir mi sorusu da akıllarda. Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor!

Dünyamızın çevresinde sadece uydular da bulunmamakta. İşlevselliğini yitiren uydular, kırılan parçalar ve atılan roket parçaları da Dünya ile beraber dönmekte. NASA söz konusu bu enkazın, tahmini olarak 6.000 ton ağırlığında olmasının muhtemel olduğunu belirtmekte.

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor

Haberimize konu olan bu uzay çöpleri sadece astronotlara veya fırlatılan roketler için tehlike teşkil etmemekte. Bunun yanında Güneş ışığını Dünyamıza da yansıtma durumu mevcut. Yapılmakta olan bir araştırmaya göre Dünyamız zaten ısınmaya devam etmekte ama bu uzay çöpleri ile ısınma sorunu hızla artmakta.

Astrofizikçi Jonathan McDowell, bu duruma dikkat çekerek herkesi uyardı. McDowell’e göre, bu uzay çöplerindeki artış her sene artmaya devam etmekte. McDowell şöyle konuştu:

“Uzayın başlangıcı olan yörüngede sadece 10.000’e kadar insan yapımı nesnenin fırlatıldığı bilgisi mevcut. Şu anda, roketlerin ticari olarak fırlatılması eskiden olduğundan çok pahalı değil, başlangıçta 24.800 dolardı. Şimdi sadece 1.240 dolara düştü. Bu fiyat dizisiyle 2025 yılına kadar 18.000’den fazla uydunun Dünya yörüngesinde döneceğini, bu durumun 2018’de uyduların toplam sayısının on katı olacak. Bu fırlatılan uyduların 12.000’i Starlink’e ait. yaklaşık 3.500’ü ise Amazon’un.”

Peki yaşanan bu gelişmeler ve yapılan araştırma ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 11 Nisan 2021

  Abi Syfana 1 girdim 28 Saniye Önce Yazıyordu (İlk Yorum), Abi YouTube Kanalının yeni banneri çok güzel ve başarılı olmuş. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir