1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor! Yapılan Araştırma Sonucu Şaşırttı

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor! Yapılan Araştırma Sonucu Şaşırttı


Dünya yörüngesine yıllardan beri binlerce uydu fırlatıldı. Ayrıca fırlatılan bu uydular yaklaşık 3.000 civarlarında ve Dünya’nın çevresinde dönmekte. Gezegenimizin çevresi adeta uydu ağı ile kaplanmış olarak görülmekte. Bu durum ilerleyen zamanlarda tehlike arz edebilir mi sorusu da akıllarda. Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor!

Dünyamızın çevresinde sadece uydular da bulunmamakta. İşlevselliğini yitiren uydular, kırılan parçalar ve atılan roket parçaları da Dünya ile beraber dönmekte. NASA söz konusu bu enkazın, tahmini olarak 6.000 ton ağırlığında olmasının muhtemel olduğunu belirtmekte.

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor

Uzay çöpleri Dünya’yı ısıtıyor

Haberimize konu olan bu uzay çöpleri sadece astronotlara veya fırlatılan roketler için tehlike teşkil etmemekte. Bunun yanında Güneş ışığını Dünyamıza da yansıtma durumu mevcut. Yapılmakta olan bir araştırmaya göre Dünyamız zaten ısınmaya devam etmekte ama bu uzay çöpleri ile ısınma sorunu hızla artmakta.

Astrofizikçi Jonathan McDowell, bu duruma dikkat çekerek herkesi uyardı. McDowell’e göre, bu uzay çöplerindeki artış her sene artmaya devam etmekte. McDowell şöyle konuştu:

“Uzayın başlangıcı olan yörüngede sadece 10.000’e kadar insan yapımı nesnenin fırlatıldığı bilgisi mevcut. Şu anda, roketlerin ticari olarak fırlatılması eskiden olduğundan çok pahalı değil, başlangıçta 24.800 dolardı. Şimdi sadece 1.240 dolara düştü. Bu fiyat dizisiyle 2025 yılına kadar 18.000’den fazla uydunun Dünya yörüngesinde döneceğini, bu durumun 2018’de uyduların toplam sayısının on katı olacak. Bu fırlatılan uyduların 12.000’i Starlink’e ait. yaklaşık 3.500’ü ise Amazon’un.”

Peki yaşanan bu gelişmeler ve yapılan araştırma ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Alper İkidağ
    7 ay önce

    Abi Syfana 1 girdim 28 Saniye Önce Yazıyordu (İlk Yorum), Abi YouTube Kanalının yeni banneri çok güzel ve başarılı olmuş. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir