1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Üniversite Sınavı Kalkıyor Mu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Üniversite Sınavı Kalkıyor Mu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada üniversite sınavının kaldırılabileceğine dair bir cümle kullandı. Üniversite Sınavı Kalkıyor Mu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Üniversite Sınavı Kalkıyor Mu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Üniversite Sınavı Kalkıyor Mu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Törende üniversiteler ile ilgili bazı dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarda uzaktan eğitimin iyi, fakat yüz yüze eğitim kadar etkili olmadığını belirtti. Ek olarak “Üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız.” cümlesini söyleyerek üniversiteye giriş sisteminin değişebileceği hakkında imada bulunmakta.

Yapılan açıklamalar sonrasında insanların özellikle de öğrencilerin kafasında “Üniversite sınavları kalkıyor mu?” sorusu belirmekte. Ancak Erdoğan, bu durumun sinyallerini verdi ama yeni sistemin nasıl olacağına dair hiçbir cümle kullanmadı. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de konu ile ilgili benzer bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamalar, Cumhur İttifakı’nın yeni bir eğitim sistemi planladığına dair gösterge olabilmekte.

Çok merak edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sistemle ilgili açıklaması:

”Üniversite sınavları arz-talep uyumsuzluğuna karşı adil bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Türkiye yükseköğretimde kapasite sorunu olmayan bir ülke haline gelmiştir. Üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız. Üniversite kampüslerini hayatın içinde yerler haline dönüştürmeliyiz. Artık taklit ve takip edici olmaktan çıkıp belirleyici ve yönlendirici olmamız gereken döneme girdik. Üniversitelerimiz yenilikçi çalışmaların öncüsü olmaya hizmet edecektir. 2020 yılı mart ayından beri koronavirüs salgını nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinde de büyük zorluklar yaşadık. Uzaktan eğitimin devam ettirilmesi önemlidir, ancak yüz yüze eğitim öğretim tecrübesinin yerini tutmayacağı açıktır. Eylül ayının başından itibaren okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki okulları açtık. 71 bin okulumuzun tamamı açık, 2 okulumuzda karantina uygulamasına gidilmekte. Vaka durumuna göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama il çapında kapanma düşünmüyoruz.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca üniversite sınavının kalkması hakkındaki görüşleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap