İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Facebook Uzun Süreli Kesintinin Nedenini Açıkladı!

Facebook Uzun Süreli Kesintinin Nedenini Açıkladı!


Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde WhatsApp, Instagram ve Facebook başta olmak üzere 8 saati bulan kesintiler yaşanmıştı. Ancak daha sonra uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmişlerdi. Kesintiden sonra Facebook, mühendislik blogunda bir yazı paylaşarak konu hakkında bilgi verdi. Facebook Uzun Süreli Kesintinin Nedenini Açıkladı!

Facebook Uzun Süreli Kesintinin Nedenini Açıkladı!

Facebook Uzun Süreli Kesintinin Nedenini Açıkladı!

Popüler sosyal medya platformu Facebook geçtiğimiz günlerde yaptığı bir kesinti ile gündeme geldi. Ayrıca yalnızca WhatsApp ve Instagram’ın kesilmedi. Facebook alt yapısına bağlı iş modeline sahip büyük bir sektör sarsıntısı yaşandı. Uygulamalara erişim sağlayamayan kullanıcılar  Twitter gibi “alternatif” platformlara geçerek zamanlarını geçirmeye devam ettiler.

Yaşanan olaydan sonra Facebook ekibi bir blog yazısı yayınladı ve özür diledi. Ayrıca, “Günlük operasyonlarında kullandığı sistemlerin zarar görmesi nedeniyle sorunun hızlı bir şekilde teşhis edilmesini engelledi” açıklamasında bulunmakta.

Ek olarak şirket aşağıda yer alan cümlelerle aşanan sorunların nedenini açıkladı:

”Mühendislik ekibimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapısal değişikliğin, merkezler arasındaki iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu tespit etti. Ağ trafiğinde yaşanan bu kesinti, veri merkezlerimiz arasındaki iletişimi kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizin durmasına sebep oldu.

Hizmetlerimiz artık tekrar erişilebilir durumda ve tamamen normale dönmeleri için aktif olarak çalışıyoruz. Bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı bir kez daha netleştirmek isteriz. Ayırca kapalı kaldığımız süre boyunca kullanıcı verilerinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve işletmeler, bağlantı kurmak için her gün bize güvenmekte. Bu gibi durumların insanların yaşamı üzerindeki etkisi ve hizmetlerimizdeki kesintiler hakkında kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğumuzun farkındayız. Etkilenen tüm kişilerden özür dileriz. Alt yapımızı daha dayanıklı hale getirmek adına, yaşananlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca söz konusu platformları kullanmakta mısınız? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap