Uluslararası Uzay İstasyonu Turizm Hamlesi! Çılgın Fiyat

Uluslararası Uzay İstasyonu Turizm Hamlesi! Çılgın Fiyat

1

Axiom Space isimli ABD merkezli olan uzay turizmi şirketi, toplamda dört kişiden oluşmakta olan mürettebatı Ocak 2022’den önce sekiz gün sürecek konaklama için Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) göndereceğini kısa süre önce açıkladı. Bu eşi benzeri görülmeyen yolculuğun ücreti ise kişi başı tam tamına 55 milyon dolar. Uluslararası Uzay İstasyonu turizm hamlesi.

Uluslararası Uzay İstasyonu turizm açılıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu Turizm Hamlesi

Bizlerin uçsuz bucaksız uzaydaki evi olarak bilinen Uluslararası Uzay İstasyonu, kapılarını özel vatandaşlara açıyor. Popüler uzay turizm şirketi Axiom Space, dört kişiden oluşmakta olan ekibi sekiz günlüğüne ISS’ye göndereceğini belirtti.

Ocak 2022’tarihinde gerçekleşecek olan konaklama için firma, kişi başı 55 milyon dolar talep ediyor. Güncel kur ile hesaplandığında 4*5 milyon 834 bin liraya mal olacağı belirtiliyor. Ekipte, Axiom Space’in başkan yardımcısı ve eski NASA astronotu Michael López-Alegría bulunuyor. Ayrıca Amerikalı girişimci Larry Connor, Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy ve Eytan Stibbe mevcut.

Uzay istasyonuna olan yolculuğu, Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in Crew Dragon ile gerçekleşecek. The New York Times, 2018’de yayınladığı haberinde, böyle bir seyahat için fiyat etiketinin kişi başı 55 milyon dolar olacağını ve ISS’ye gidecek kişilerin 15 haftalık bir eğitimden geçeceğini bildirmişti.

NASA, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada Axiom için ISS’ye kiralık özel bir oda ekleyeceğini söylemişti. Bunun yanında 420 ton ağırlığında olan uzay istasyonu, gezegenimizden 408 kilometre uzaklıkta mevcut.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun turizme açılma konusu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir