ISS Güneş ve Ay’ın Önünden Geçerken Görüntülendi
 1. Anasayfa
 2. Uzay

ISS Güneş ve Ay’ın Önünden Geçerken Görüntülendi

0

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS Güneş ve Ay’ın önünden geçerken bir astrofizikçi tarafından görüntülendi. Sizin de idrak edebileceğiniz gibi bu görüntüler özel ekipmanlar kullanılarak çekimi işlemi gerçekleştirildi.

Astrofotoğrafçı Andrew McCarthy, Cosmic Background adlı Instagram hesabında paylaştığı birbirinden etkileyici fotoğraflarıyla biliniyor. Dünya genelinde en önemli bilim ve araştırma merkezlerinden biri konumunda olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS), Güneş’in ve Ay’ın önünden geçerken resmen görüntülendi.

Dünya’mızın yaklaşık olarak 408 kilometre üstünde, alçak yörüngedeki dönüşüne devam eden Uluslararası Uzay İstasyonu, saatte 27 bin 743 kilometrelik hızı ile Dünya’daki herhangi bir şeyden daha hızlı yol alıyor. Bu özelliği ile her gün defalarca Dünya’nın etrafında tur atabiliyor. ISS, bu turları sırasında Dünya ile Güneş ya da Ay ile Dünya arasından da geçiyor.

ISS Güneş ve Ay’ın önünden geçtiği görüntüler

Uluslararası Uzay İstasyonu Güneş ve Ay'ın önünden geçerken görüntülendi

6 Ekim tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Dünya ile Güneş arasından geçerken çekimini gerçekleştirmek isteyen astrofizikçi, fotoğrafı çekmek için biri beyaz ışık filtreli diğeri hidrojen-alfa güneş teleskopuna bağlı iki dürbün kullandığını açıkladı. Bu şekilde Güneş’in yüzey detayları hem de Uluslararası Uzay İstasyonu fotoğrafta net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

ISS Güneş ve Ay'ın

14 Ekim’de gerçekleştirilen ikinci çekimde ise amaç, yine Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bu kez Ay ile aynı karede yakalamaktı. McCarthy, çekim için doğru yeri bulmanın saatler aldığını ve net bir görüntü oluşturabilmek için geçişi yüksek kare hızında video olarak kaydettiğini ve görüntüleri birleştirdiğini aktarıyor.

Siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Ay ve Güneş’in önünden geçerken ki görüntüleri hakkında fikirleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşa bilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir