Türkiye’nin Uzaya Göndereceği Astronot Belli Oluyor!

Türkiye’nin Uzaya Göndereceği Astronot Belli Oluyor!

0

Türkiye yaptığı uzay çalışmaları ile gündemde olmaya devam ediyor. Milli Uzay Programı ile ilgili Bakan yardımcısı yeni açıklamalar yaptı. Türkiye’nin Uzaya Göndereceği Astronot Belli Oluyor!

Türkiye’nin Uzaya Göndereceği Astronot Belli Oluyor!

Geçtiğimiz zamanlarda, Türkiye uzay programı çalışmalarına başlandığı açıklanmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yeni haberler geldi. Milli Uzay Programı ile ilgili yeni bir açıklama daha yapılmakta. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte gerçekleştirilen 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu’nda konuşan Bakan yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programı hakkında bazı açıklamalar yaptı.

 2023 yılında milli ve özgün teknolojiler ile Ay’la teması gerçekleştirmek amaçlanmakta. Ayrıca 2028 yılında Ay’a yumuşak iniş yapmak hedeflenmekte. Bakan yardımcısı, “Programımızdaki bir diğer önemli adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Fakat Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” sözlerini söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Uzayı hedeflemekte olan teknoloji gelişiminin öneminden bahsetti. Ayrıca, söz konusu olan Milli Uzay Programı‘nın hedeflerin büyütüldüğünün göstergesi olduğunu da söyledi. Ve ayrıca savunma sanayii ekosisteminin de söz konusu olan alanda ihtiyaç duyulan altyapıları geliştirdiğini belirtti.

Başta fırlatma teknolojileri olmak üzere, optik, yüksek hızla atmosfere giriş, çeşitli malzeme teknolojileri, güdüm, atmosferden çıkış, uzay dinamiği, uzay meteorolojisi gibi konularının gündemlerinde olduğunu belirten Savunma Sanayii Başkanı, “Bu yolculuk Türkiye’nin yolculuğu” dedi.

Peki bu konu hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir