Trump, Sosyal Medya Devlerine Dava Açıyor!

Trump, Sosyal Medya Devlerine Dava Açıyor!

0

ABD’nin eski başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarına dava açmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Twitter ve Facebook, eski başkan Donald Trump’ın hesaplarını silmişti. Trump, Sosyal Medya Devlerine Dava Açıyor!

Trump, Sosyal Medya Devlerine Dava Açıyor!

Trump, Sosyal Medya Devlerine Dava Açıyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Donald Trump TwitterFacebook ve Google’a dava açacağını belirtti. Söz konusu olan sosyal medya platformları eski devlet başkanının hesaplarını yasaklayıp kısıtlamıştı. Trump’ın tahrik edici tutumu söz konusu olan platformları rahatsız etmişti. Ayrıca Trump’ın, 2020 başkanlık seçiminde usulsüzlük yapıldığını öne sürülmüştü. Ek olarak da eski başkanın görüşleri sansürlenmişti.

Trump’ın düşündüklerine göre, sosyal medya devlerini muhafazakar görüşleri susturmakta. Ayrıca Trump da söz konusu olan bu muhafazakar görüşlere sahip olmakta.

New Jersey golf kulübünde, Trump bir basın toplantısı düzenledi. Söz konusu olan toplantıda, “Bu sabah özgürlüğümüz ve ifade özgürlüğümüz için çok önemli bir gelişmeyi duyurmak üzere karşınızdayım. Amerika Politika Enstitüsü ile Facebook, Google ve Twitter gibi büyük teknoloji devlerinin yanı sıra CEO’larına karşı davacı olarak büyük bir toplu dava açıyorum.” dedi.

Ayrıca Trump, davanın ayrıntılarına da değinmekte. Yaptığı açıklamada sosyal medya devlerine ek olarak Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey‘e de dava açacağını belirtmekte. Ayrıca yalnızca kendi adına dava açmayacağını, toplu dava açacağının bilgisini de vermekte. Florida’daki federal mahkemede söz konusu olan davaları açacağını belirtmekte.

Söz konusu olan açıklamada sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal medya şirketleri resmî olarak özel kuruluşlar olsa da, son yıllarda onları sorumluluktan kurtaran ve çokça kullandıkları İletişim Ahlak Yasası‘nın 230’uncu ek maddesinin yasalaşması ile özel olmaktan çıktılar.” 

Trump ve beraberindekiler sosyal medya şirketlerinden tazminat ve cezai tazminat talep etmeyi istemekte. Ayrıca Trump’ın Facebook’ta 35 milyon, Instagram’da 24 milyon ve YouTube’da 2,8 milyon takipçisi var olmakta. Söz konusu olan sosyal medya şirketlerinin temsilcilerinden şimdilik bir yanıt gelmemekte.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir