Toyota 2020’de Üretim Rekoru Kırdı! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Toyota 2020’de Üretim Rekoru Kırdı! İşte Detaylar

1

Toyota 2020’de Üretim Rekoru Kırdı! Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken, bundan ekonomide fazlasıyla zarar gördü. Fakat söz konusu durumdan etkilenmeyip ve hatta büyümeye devam eden pek çok sektörde mevcut. Otomotiv sektörü de büyümeye devam edenlerden biri. Toyota, bu şanslı sektörün 2020’de kazananlarından biri konumunda gözüküyor.

Toyota 2020’de Üretim Rekoru Kırdı

Toyota 2020'de Üretim Rekoru Kırdı

Pandeminin de etkisiyle 2020 yılı dünya genelinde yüzlerce sektör için hayal kırıklığıyla dolu bir yıl oldu. Ülkelerin pek çoğunda işsizlikler arttı, markalar küçülmeye gitti ve ekonomi çok büyük zarar gördü. Fakat bunun yanında küresel olarak çalışan bazı dev firmalar, bu olumsuz havadan kurtulup büyümelerine devam ettiler.

Pandemiden en az etkilenen sektörlerin başında belki de otomobil sektörü geliyor. Volvo’nun 2020’de satış rakamlarının arttığını açıklaması ve Honda’nın üretimini artırarak sektördeki varlığını daha da güçlendirmesi gibi haberler çıktı. Bu haberleri destekler nitelikte bir haberde Toyota’dan geldi.

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Toyota, 2020’nin kasım ayında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 7’lik bir küresel üretim artışı gösterdiklerini açıkladı. Yalnızca geçtiğimiz ay 828.066 otomobil üreten Toyota’nın bu yükselişinde, Çin’den gelen yoğun talebin etkili olduğu bildirildi. Geçtiğimiz üç ayda Çin’den gelen talebin yüzde 48,5 artmasıyla Toyota da üretimini artırarak talebi karşılamak için çalışmaya başlamıştı.

Toyota, Daihatsu da dahil olmak üzere tüm alt markalarıyla birlikte, 2020’de ocak ayından kasım ayına kadar geçen sürede dünya çapında 8.540.749 adet araç sattı ve neredeyse aynı sayıda araç üretti. Bu da Japon otomotiv devinin 2021’e iyi bir başlangıç yapmasını sağladı diyebiliriz.

Toyota’nın 2021’de de pazardaki payını büyüteceği düşünülüyor. Peki siz yaşanan bu gelişmeler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlere ve diğer okurlarımıza düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Fakir iyice fakirleşirken, zenginde iyice zenginleşti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir